< sekcia Ekonomika

Čína má podľa ministra priemyslu príliš veľa výrobcov elektrovozidiel

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Čínsky úrad pre reguláciu trhu minulý týždeň pokutoval tri spoločnosti, ktoré predávajú automobilové čipy, za zvýšenie cien.

Peking 13. septembra (TASR) - Čína má „príliš veľa“ výrobcov elektrických vozidiel (EV), vláda preto podporí ich konsolidáciu. Vyhlásil to v pondelok minister priemyslu a informačných technológií Siao Ja-čching.

Minister tiež povedal, že Čína zlepší svoju sieť nabíjacích staníc aj predaj elektromobilov na vidieku.

Vládna podpora ekologickejších vozidiel, zameraná na zníženie znečistenia, prinútila výrobcov elektromobilov, ako sú Nio, Xpeng a BYD, rozšíriť výrobné kapacity v Číne.

Siao Ja-čching uviedol, že ministerstvo urýchľuje alternatívne riešenia v súvislosti s nedostatkom dodávok automobilových čipov.

Čínsky úrad pre reguláciu trhu minulý týždeň pokutoval tri spoločnosti, ktoré predávajú automobilové čipy, za zvýšenie cien, v snahe pomôcť výrobcom vozidiel na najväčšom automobilovom trhu na svete.

Dlhodobý globálny nedostatok čipov zasiahol veľké automobilky na celom svete vrátane koncernov Ford Motor, Honda či Volkswagen. A prinútil mnohé z nich odstaviť alebo obmedziť výrobu.