Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Ekonomika

Čína obmedzila vývoz grafitu, ktorý je dôležitý pri výrobe batérií

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Peking zaviedol špeciálne vývozné licencie pre tri "vysoko citlivé" druhy tohto minerálu, uviedlo v piatok čínske ministerstvo obchodu, ktoré svoj krok zdôvodnilo "národnou bezpečnosťou".

Peking 20. októbra (TASR) - Čína obmedzila vývoz grafitu, ktorý je dôležitou surovinou na výrobu batérií. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Peking zaviedol špeciálne vývozné licencie pre tri "vysoko citlivé" druhy tohto minerálu, uviedlo v piatok čínske ministerstvo obchodu, ktoré svoj krok zdôvodnilo "národnou bezpečnosťou". Dodalo, že kontroly exportu grafitu sú "bežnou medzinárodnou praxou". V prípade piatich menej citlivých druhov grafitu, ktoré sa používajú napríklad v oceliarskom priemysle, Čína, naopak, zrušila kontroly pri ich vývoze.

Čínski aj západní experti majú podozrenie, že tento krok je odvetou na sankcie USA v technologickom sektore. Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú už dlhší čas napäté. Obe strany pri prijímaní sankcií ako dôvod zvyčajne uvádzajú národnú bezpečnosť.

USA nedávno sprísnili vývoz mikročipov pre umelú inteligenciu, čo je strategicky dôležitý sektor, v ktorom chce Čína dobehnúť konkurenciu. Čína zasa predtým v júli obmedzila export gália a germánia - dvoch surovín, ktoré sú dôležité pre elektrické autá a mikročipy.

Čína disponuje množstvom dôležitých surovín a je najväčším svetovým výrobcom grafitu. Táto surovina je dôležitá napríklad pre elektromobily, kde sa používa v lítium-iónových batériách. Grafit sa používa aj v zlievarenskom a oceliarskom priemysle.