< sekcia Ekonomika

Čína ponúkla bezcolné kvóty na dovoz 10 miliónov ton sóje z USA

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Peking ponúkol kvóty na dovoz sójových bôbov z USA štátnym firmám aj firmám v súkromnom vlastníctve a medzinárodným firmám so závodmi v Číne.

Peking 22. októbra (TASR) - Čína v utorok ponúkla bezcolné kvóty na dovoz 10 miliónov ton sóje z USA veľkým domácim a zahraničným firmám na spracovanie tejto komodity. Informovali o tom dva zdroje, ktoré nechceli byť menované.

Peking ponúkol kvóty na dovoz sójových bôbov z USA štátnym firmám aj firmám v súkromnom vlastníctve a medzinárodným firmám so závodmi v Číne na stretnutí, ktoré zvolala Národná komisia pre rozvoj a reformy (NDRC), uviedli zdroje.

K stretnutiu došlo po tom, ako prezident USA Donald Trump povedal, že Čína sa počas obchodných rozhovorov začiatkom tohto mesiaca dohodla s Washingtonom na nákupe poľnohospodárskych výrobkov z USA za 50 miliárd USD (44,75 miliardy eur) ročne.

Ale v týždni po rokovaniach kúpila Čína najmenej osem nákladov alebo 480.000 ton brazílskych sójových bôbov v hodnote 173 miliónov USD, tvrdia obchodníci.

„Kupci z Číny kupujú veľa brazílskych sójových bôbov. Vláda preto poslala dovozcom odkaz, aby mali na zreteli celkový obraz,“ uviedol jeden zo zdrojov a poukázal na túžbu Pekingu ukázať USA dobrú vôľu.