Quantcast
< sekcia Ekonomika

Čína sprísni pravidlá, ale nezakáže vstup firiem na burzy v zahraničí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Verejné konzultácie týkajúce sa návrhu nových pravidiel budú otvorené do 23. januára 2022.

Peking 26. decembra (TASR) - Čínsky burzový regulátor CSRC v piatok (24. 12.) navrhol sprísnenie pravidiel týkajúcich sa kotácií domácich firiem na burzách v zahraničí. Pravidlá podľa CSRC zlepšia dohľad, zároveň však umožnia čínskym firmám naďalej vstupovať na zahraničné burzy.

Návrh nových pravidiel, ktoré netrpezlivo očakávajú investori, zverejnila CSRC na svojej internetovej stránke. Ich súčasťou je rozšírenie dohľadu regulátora aj na kotácie čínskych firiem v zahraničí prostredníctvom VIE (variable interest entity) štruktúr.

Tieto VIE sú právne subjekty založené čínskou materskou spoločnosťou tradične v nejakom daňovom raji. Materská spoločnosť a VIE majú medzi sebou dohodu týkajúcu sa práv akcionárov VIE na zisk materskej firmy. Štruktúra VIE doteraz umožňovala vstupovať čínskym firmám na zahraničné burzy.

Podľa CSRC sú existujúce pravidlá regulácie zahraničných kotácií zastarané a nové pravidlá reflektujú na túžbu Číny ešte viac sa otvoriť svetu a ich cieľom nie je sprísnenie regulácie.

Podľa návrhu nových pravidiel budú firmy naďalej môcť vstupovať na burzy v zahraničí prostredníctvom VIE štruktúr. Po novom však budú musieť zabezpečiť súlad s čínskou legislatívou a reguláciou.

Nové pravidlá odstraňujú neistotu investorov, ktorí sa obávali, že Peking úplne zakáže zahraničné kotácie prostredníctvom VIE štruktúry. Túto využívajú takmer všetky čínske technologické spoločnosti kótované na newyorskej burze, ako sú napríklad Alibaba a JD.com, aby obišli reštrikcie týkajúce sa zahraničných investícií v niektorých citlivých sektoroch, ako sú telekomunikácie.

Nový systém predkladania žiadostí o vstup na burzu bude zahŕňať tiež úzku spoluprácu medzi CSRC a ďalšími regulačnými orgánmi z rôznych odvetví, ako je napríklad regulačný úrad pre kybernetický priestor. Podľa expertov nové pravidlá ukazujú, že sa podarilo prekonať komunikačné prekážky medzi rôznymi regulačnými úradmi. Teraz bude podľa nich dôležité, akým spôsobom sa budú realizovať a ako na ne zareagujú regulačné orgány v USA.

CSRC tiež uviedol, že čínske regulačné úrady rešpektujú rozhodnutie firiem týkajúce sa miesta ich kotácie na burze a že pravidlá nebudú aplikované retroaktívne.

Neistota týkajúca sa budúcnosti VIE štruktúr spoločne so sprísňovaním regulácie a protimonopolnými opatreniami zo strany Pekingu v mnohých oblastiach spôsobili, že akcie čínskych firiem kótovaných v USA sa tento rok výrazne oslabili.

Prvotné emisie (IPO) čínskych firiem na všetkých svetových trhoch dosiahli v tomto roku podľa údajov Refinitiv rekordný objem 100 miliárd USD (88,36 miliardy eur).

Verejné konzultácie týkajúce sa návrhu nových pravidiel budú otvorené do 23. januára 2022.