< sekcia Ekonomika

Čína varovala USA: V prípade zavedenia ciel sa anulujú všetky dohody

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Marko Erd

USA a Čína si vzájomne hrozili clami v zmysle oko za oko na tovary v celkovej hodnote 150 miliárd USD (128,55 miliardy eur) na oboch stranách.

Peking 3. júna (TASR) - Čína v nedeľu varovala Spojené štáty, že všetky dohody týkajúce sa obchodu medzi oboma krajinami budú anulované, ak Washington implementuje clá a ďalšie obchodné opatrenia.

Krátke stanovisko, ktoré zverejnila oficiálna tlačová agentúra Sin-chua, nespomínala žiadne konkrétne nové dohody dosiahnuté na stretnutí medzi americkým ministrom obchodu Wilburom Rossom a čínskym vicepremiérom Liou Chem. Počas víkendu sa totiž v Pekingu konalo ďalšie kolo rokovaní medzi predstaviteľmi USA a Číny. Sin-chua odkazovala na konsenzus, ktorý obe strany dosiahli v máji po diskusiách vo Washingtone, keď Čína prisľúbila, že bude z USA nakupovať výrazne viac tovarov a služieb.

"Obe strany dôkladne komunikujú o implementácii konsenzu dosiahnutého vo Washingtone, ktorý sa týka mnohých oblastí, ako je poľnohospodárstvo a energetika, pričom sa dosiahol pozitívny a konkrétny pokrok," uviedla Sin-chua a dodala, že obe strany ešte musia potvrdiť detaily.

USA a Čína si vzájomne hrozili clami v zmysle "oko za oko" na tovary v celkovej hodnote 150 miliárd USD (128,55 miliardy eur) na oboch stranách. Sin-chua uviedla, že postoj Číny sa nemení a je konzistentný. Peking chce zvýšiť dovoz zo všetkých krajín, vrátane USA. "Reformy, otváranie sa svetu a zvyšovanie domáceho dopytu sú štátne stratégie Číny. Nemeníme ich."

Sin-chua tiež upozornila, že dohody medzi Čínou a USA majú vyhádzať z predpokladu, že obe strany sa stretnú na polceste a nebudú zápasiť v obchodnej vojne. "Ak USA zavedú obchodné sankcie, vrátane ciel, anuluje sa všetko, na čom sa obe strany dohodli v oblasti ekonomiky a obchodu."