Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

Čínska ekonomika v 3. štvrťroku vzrástla o 4,6 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Čínska ekonomika v 3. štvrťroku 2024 rástla najpomalším tempom od začiatku roka 2023.

Peking 18. októbra (TASR) - Čínska ekonomika v 3. štvrťroku 2024 rástla najpomalším tempom od začiatku roka 2023. Na príčine je problematický sektor nehnuteľností, ktorý zostáva pre vládu v Pekingu výzvou, keď sa snaží oživiť hospodársky rast. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Čínske úrady oznámili v septembri nové stimuly, ale trhy stále čakajú na ďalšie podrobnosti o veľkosti balíka a jasnejší časový harmonogram pre návrat ekonomiky k solídnemu a dlhodobému rastu.

Oficiálne údaje ukázali, že hrubý domáci produkt (HDP) druhej najväčšej svetovej ekonomiky vzrástol v 3. štvrťroku 2024 medziročne o 4,6 %. To je síce o niečo viac ako 4,5 %, ktoré očakávali analytici, ale zároveň menej než 4,7 % v 2. štvrťroku.

K slabšiemu hospodárskeho rastu Číny prispeli slabý domáci dopyt, trh s nehnuteľnosťami, ktorý má stále problémy, a spomaľovanie exportu.

Podľa analytikov balík stimulov ohlásený na konci septembra si vyžiada čas a trpezlivosť, kým sa premietne do rastu ekonomiky v nasledujúcich štvrťrokoch.

Napriek výsledku za 3. kvartál čínski predstavitelia na piatkovej tlačovej konferencii po zverejnení údajov vyjadrili presvedčenie, že ekonomika môže dosiahnuť za celý rok cieľ vlády, ktorým je rast HDP približne o 5 % vďaka ďalšej politickej podpore a zníženiu sumy, ktorú musia banky držať v rezerve.

Analytici v prieskume Reuters predpovedali, že čínsky HDP sa v roku 2024 pravdepodobne zvýši o 4,8 %, takže nedosiahne cieľ Pekingu. A v roku 2025 by sa jeho rast mohol ďalej spomaliť na 4,5 %.

V medzikvartálnom porovnaní čínska ekonomika v období júl - september stúpla o 0,9 % po zvýšení o 0,7 % v apríli až júni. Tento výsledok zaostal za prognózou rastu o 1 %.

Keďže 70 % bohatstva čínskych domácností sa nachádza v nehnuteľnostiach, sektore, ktorý na svojom vrchole predstavoval štvrtinu ekonomiky, spotrebitelia držia svoje peňaženky zatvorené.

Slabá spotreba si vybrala daň v mnohých firmách, ktoré nesplnili očakávania tržieb za 3. štvrťrok pre slabý dopyt v Číne.

Čínska centrálna banka koncom septembra oznámila najagresívnejšie opatrenia na podporu ekonomiky od pandémie ochorenia COVID-19 vrátane zníženia úrokových sadzieb, injekcie likvidity a ďalších krokov na podporu trhov s nehnuteľnosťami a akciových trhov.

V prípade mnohých krokov však investori stále čakajú na podrobnosti o celkovej veľkosti stimulačného balíka a na jasný plán oživenia rastu.

Čínsky priemysel aj maloobchodné tržby v septembri vzrástli najviac za 4 mesiace



Priemyselná produkcia aj maloobchodný predaj v Číne v septembri vzrástli najviac za štyri mesiace, čím prekonali očakávania analytikov. Ukázali to v piatok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTTNews.

Podľa štatistík sa priemyselná produkcia v druhej najväčšej svetovej ekonomike v septembri zvýšila medziročne o 5,4 % po náraste o 4,5 % v auguste, čo bol najslabší výkon za päť mesiacov. Septembrový výsledok prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali zvýšenie produkcie priemyslu o 4,6 %.

Rast produkcie sa zrýchlil najmä vo výrobnom sektore (na 5,2 % zo 4,3 % v auguste) a pri produkcii elektriny, tepla, plynu a vody (na 10,1 % zo 6,8 %). V medzimesačnom porovnaní čínska priemyselná produkcia v septembri stúpla o 0,59 %. Za prvých deväť mesiacov 2024 vzrástla priemyselná produkcia o 5,8 %.

Separátne údaje štatistického úradu zároveň ukázali, že maloobchodné tržby v Číne sa v septembri 2024 zvýšili medziročne o 3,2 %. To bolo viac než ich nárast o 2,1 % v predchádzajúcom mesiaci, aj ako odhady trhu na úrovni 2,5 %, a zároveň najväčšie tempo rastu tržieb od mája.

Medzimesačne maloobchodné tržby v Číne v septembri stúpli o 0,39 % takmer po zanedbateľnom zvýšení o 0,02 % v predchádzajúcom mesiaci. Za obdobie január až september 2024 maloobchodný predaj medziročne vzrástol o 3,3 %.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.