< sekcia Ekonomika

Čínska ekonomika vykázala ďalšie známky oslabenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Krajina zverejnila horšie ako očakávané údaje o priemyselnej produkcii, investíciách a maloobchodnom predaji. Dôvodom je obchodný spor so Spojenými štátmi.

Peking 16. septembra (TASR) - Čínska ekonomika vykázala v pondelok ďalšie známky oslabenia, keď krajina zverejnila horšie ako očakávané údaje o priemyselnej produkcii, investíciách a maloobchodnom predaji. Dôvodom je obchodný spor so Spojenými štátmi.

Rast priemyselnej produkcie v druhej najväčšej svetovej ekonomike sa v auguste spomalil na 4,4 % z júlových 4,8 % a bol najslabší za 17 rokov.

Tento výsledok zaostal za prognózami analytikov, ktorí predpovedali čínskemu priemyslu v auguste expanziu o 5,2 %.

„Musíme si uvedomiť, že nestabilita a neistota v zahraničí výrazne stúpajú a v domácom hospodárstve stále pretrvávajú štrukturálne problémy,“ uviedol hovorca Národného štatistického úradu Fu Ling-chuej.

Maloobchodný predaj v Číne v sledovanom období tiež spomalil svoj medziročný rast na 7,5 % a medzimesačne klesol o 0,1 %. To vytvára tlak na Peking, aby podporil domácu spotrebu.

Investície do fixných aktív za prvých osem mesiacov roka medziročne vzrástli o 5,5 %, čo bolo o 0,2 % menej ako za prvých sedem mesiacov 2019. A mierne sa znížili aj kľúčové investície do nehnuteľností.

Aj tieto výsledky zaostali za odhadmi analytikov, ktorí predpovedali rast maloobchodných tržieb o 7,9 % a investícií o 5,7 %.

Hrubý domáci produkt (HDP) Číny sa v 2. štvrťroku 2019 zvýšil medziročne o 6,2 %, najmenej za takmer tri desaťročia.

„Pre Čínu je udržanie rastu na úrovni 6 % a viac veľmi ťažké vzhľadom na súčasnú zložitú medzinárodnú situáciu a relatívne vysoký porovnávací základ,“ uviedol čínsky premiér Li Kche-čchiang v rozhovore pre ruské médiá.

Čínska ľudová banka začiatkom tohto mesiaca uviedla, že zníži limit pre hotovosť, ktorú musia mať banky v rezerve, aby tak uvoľnila viac peňazí do spomaľujúcej ekonomiky.

Washington a Peking medzitým vytiahli olivové ratolesti pred októbrovými rokovaniami o riešení ich obchodného sporu. USA totiž odložili nové kolo ciel o dva týždne a Čína udelila výnimku na clá niektorým výrobkom z USA.