Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Ekonomika

Čínsky export aj import v júli klesli viac, ako sa čakalo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Import klesol v júli o 12,4 % na 201,2 miliardy USD, zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že sa jeho poklesne spomalí na 5 % z júnových 6,8 %.

Peking 8. augusta (TASR) - Čínsky export aj import sa minulý mesiac znížili viac, ako sa očakávalo. Dôvodom je zhoršovanie dopytu na domácom aj zahraničnom trhu. Druhá najväčšia svetová ekonomika však vykázala za júl obchodný prebytok, keďže hodnota importu bola nižšia ako v prípade exportu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Podľa údajov čínskeho colného úradu sa export z Číny v júli prepadol medziročne o 14,5 % na 281,8 miliardy USD (256,55 miliardy eur), čo je päťmesačné minimum. Ekonómovia pritom očakávali, že sa export zníži v júli o 12,5 % po júlovom poklese o 12,4 %.

Import klesol v júli o 12,4 % na 201,2 miliardy USD, zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že sa jeho poklesne spomalí na 5 % z júnových 6,8 %.

Oba výsledky sú najslabšie za viac ako tri roky, od mája 2020, keď kulminovala prvá vlna pandémie ochorenia COVID-19. Pokles exportu aj importu zvyšuje tlak na vládnucu Komunistickú stranu, aby urobila viac pre podporu hospodárskeho rastu.

Obchodný prebytok sa v júli zvýšil na 80,60 miliardy USD zo 70,62 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci, keďže hodnota exportu klesla menej ako importu. Ale v medziročnom porovnaní sa prepadol o 20,4 % z vlaňajších 102,7 miliardy USD.

Domáci dopyt je slabý, keďže zotavovaniu čínskej ekonomiky po pandémii došiel v 2. štvrťroku dych. Zároveň čelí slabému dopytu v zahraničí v dôsledku zhoršujúcich sa ekonomických podmienok na celom svete, čo zasiahlo čínsky výrobný sektor, najväčší motor hospodárskeho rastu.

Vláda prisľúbila, že zavedie viac stimulačných opatrení na podporu hospodárstva, ale neposkytla žiadne konkrétne informácie.

Čínska ekonomika sa snaží zotaviť sa z troch rokov blokád spojených s ochorením COVID-19, ale jej rast sa výrazne nezrýchlil, aj keď vláda začiatkom roka uvoľnila väčšinu obmedzení. Spomalenie výroby spolu s dlhovou krízou v sektore nehnuteľností tento rok najviac brzdia čínsku ekonomiku.

(1 EUR = 1,0984 USD)