Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Ekonomika

Čínsky premiér varoval pred oddelením svetových ekonomík

Čínsky premiér Li Čchiang máva pri prílete na letisko v Adelaide v Austrálii v sobotu 15. júna 2024. Foto: TASR/AP

Trenice medzi Západom a druhou najväčšou svetovou ekonomikou sa v uplynulých rokoch zintenzívnili, keď súperia o nadvládu vo vyspelých technológiách.

Ta-lien 25. júna (TASR) - Čínsky premiér Li Čchiang varoval pred negatívnymi dôsledkami oddelenia svetových ekonomík. A zároveň odmietol obvinenia, že priemyselná politika jeho vlády viedla k nadmernej výrobnej kapacite. Vyhlásil to v prejave na stretnutí Svetového ekonomického fóra, známeho ako "letný Davos", ktoré sa tento rok koná v čínskom meste Ta-lien. TASR o tom informuje na základe správ Reuters, AFP a Bloomberg.

USA, Európska únia (EÚ) aj skupina G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta) kritizovali Čínu za nadmerné a nespravodlivé dotácie pre jej výrobcov, ktorí následne zaplavujú svetový trh svojimi lacnými výrobkami.

Trenice medzi Západom a druhou najväčšou svetovou ekonomikou sa v uplynulých rokoch zintenzívnili, keď súperia o nadvládu vo vyspelých technológiách.

"Mali by sme doširoka otvoriť svoje mysle, úzko spolupracovať, opustiť táborové formácie a postaviť sa proti oddeleniu (ekonomík)," povedal Li Čchiang.

Čínsky premiér vyzval tiež účastníkov fóra, aby "udržiavali stabilitu a hladké fungovanie priemyselných a dodávateľských reťazcov, podporovali liberalizáciu a uľahčenie obchodu a investícií, usmerňovali a podporovali zdravý globálny rozvoj a svetový hospodársky rast".

Čína má obavy z oddelenia svojej ekonomiky od veľkých ekonomík na Západe. USA minulý mesiac oznámili prudké zvýšenie ciel na dovoz niektorých produktov z Číny, so zameraním na strategické sektory, ako sú elektrické vozidlá, batérie, oceľ a kritické nerasty. Peking zase varoval, že tento krok "vážne ovplyvní vzťahy medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta".

Čína čelí tiež zvýšenej kontrole zo strany EÚ, ktorá sa chystá do 4. júla uvaliť dočasné clá na elektromobily z ázijskej krajiny až do výšky 38 % pre nadmerné čínske štátne dotácie. Vyšetrovanie dotácií bude pokračovať do novembra, keď majú clá nadobudnúť plnú účinnosť.

Európski lídri vyhlasujú, že blok sa nechce oddeliť od Číny, ale snaží sa len chrániť svoje firmy a znížiť "hrozby", ktoré pre ich trh predstavuje politika Pekingu.

Medzitým aj Kanada pristúpila k obmedzeniu dovozu elektrických vozidiel vyrobených v Číne.

Čínska vláda odsudzuje clá ako "čisto ochranárske" a argumentuje, že úspech jej domáceho odvetvia elektrických vozidiel a technológií je výsledkom inovácií a efektívnosti dodávateľského reťazca, a nie podpory od vlády.

"Čínska výroba pokročilých elektrických vozidiel, lítium-iónových batérií a fotovoltických produktov najprv uspokojila náš domáci dopyt, ale zároveň obohatila globálnu ponuku," povedal Li Čchiang v prejave. "Rýchly vzostup nových čínskych priemyselných odvetví je zakorenený v našich vlastných jedinečných komparatívnych výhodách," dodal.

Peking sa cez víkend dohodol s EÚ na začatí rokovaní o clách, keďže vyšetrovanie Bruselu v tejto záležitosti pokračuje.

Čína naznačila tiež, že ak EÚ ustúpi od svojho plánu, môže to priniesť výhody pre Nemecko. Podľa zdrojov oboznámených s diskusiami Peking navrhol zníženie svojich existujúcich ciel na benzínové autá z Európy s veľkými motormi výmenou za zrušenie európskych ciel na elektromobily.

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.