Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Ekonomika

ČNB v októbri minula na podporu meny vyše 3,96 miliardy eur

Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Je to druhý najvyšší objem za jeden mesiac od začatia intervencií pred tromi rokmi. Vyplýva to z údajov o devízových obchodoch, ktoré Česká národná banka dnes zverejnila.

Praha 7. decembra (TASR) - Česká národná banka (ČNB) pokračovala v októbri v intervenciách proti posilňujúcej korune, keď na devízovom trhu minula približne 107 miliárd Kč (3,96 miliardy eur) za nákup eur. Je to druhý najvyšší objem za jeden mesiac od začatia intervencií pred tromi rokmi. Vyplýva to z údajov o devízových obchodoch, ktoré ČNB dnes zverejnila.

Vyššiu sumu minula ČNB na intervenciách len pri ich začatí v novembri 2013. Vtedy minula viac než 200 miliárd Kč.

Podľa analytikov musela ČNB viac intervenovať pre špekulantov, ktorí nakupujú korunu s očakávaním jej budúceho posilnenia. Tlak na posilnenie koruny k euru, na ktorý musela centrálna banka reagovať, vyvolalo tento týždeň aj neúspešné referendum o zmene ústavy v Taliansku.

Banková rada ČNB začiatkom novembra zopakovala, že za pravdepodobný termín ukončenia devízových intervencií považuje polovicu budúceho roka. Banková rada zároveň uviedla, že kurzový záväzok neukončí skôr než v 2. štvrťroku 2017.