Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Ekonomika

Zmeny týkajúce sa COVID automatu zasiahnu aj ubytovacie zariadenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bez obmedzení okrem najvyššieho, 3. stupňa ohrozenia (čierna fáza), môžu fungovať tie zariadenia, ktoré budú prijímať iba plne očkovaných zákazníkov.

Bratislava 11. augusta (TASR) – Ubytovacie zariadenia sa musia od budúceho týždňa pripraviť na zmeny. Nový COVID automat schválený vládou im zakazuje ubytovať ľudí bez kontroly ich zdravotného stavu už od stupňa ostražitosti (oranžová fáza). Bez obmedzení okrem najvyššieho, 3. stupňa ohrozenia (čierna fáza), môžu fungovať tie zariadenia, ktoré budú prijímať iba plne očkovaných zákazníkov.

Hotely, motely či penzióny môžu bez obmedzení ubytovať skupinu ľudí (tzv. protokol OTP) s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín (antigénový test) alebo 72 hodín (PCR test), potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných šiestich mesiacoch alebo očkovaných aj v oranžovej fáze (ostražitosť). V prvom a druhom stupni ohrozenia (červená a bordová fáza) bude možné ubytovať iba dve dospelé osoby zo spoločnej domácnosti na jednej izbe alebo členov jednej domácnosti v samostatnej izbe. V 3. stupni ohrozenia umožňuje COVID automat ubytovanie skupiny zaočkovaných alebo ľudí zo skupiny OTP, pokiaľ ide o karanténne zariadenia, ubytovanie v súvislosti s výkonom povolania.

Zmeny čakajú aj prevádzkovateľov lanových dráh. COVID automat im umožňuje prevádzku, pokiaľ sa rozhodnú obsluhovať iba plne zaočkovaných klientov alebo skupinu OTP aj pokiaľ bude platiť čierna fáza. Plne zaočkovaní budú môcť využívať kabínkové lanovky do 25 % kapacity a tiež otvorené vleky. Podmienkou bude zabezpečenie vetrania a dezinfekcie po každej jazde. Prevádzkovatelia, ktorí sa rozhodnú sprístupniť svoje zariadenia aj pre skupinu OTP, môžu v bordovej, ale aj v čiernej fáze spustiť otvorené vleky. Povinnosťou bude nosenie respirátora. V bordovej fáze sa zvyšuje využiteľná kapacita kabínkových lanoviek pre plne zaočkovaných na 50 % a otvorené vleky budú môcť využívať už všetci obyvatelia.

Taxislužby môžu od oranžovej fázy prevážať iba dvoch ľudí v každom rade vrátane vodiča, v červenej fáze musia dezinfikovať vozidlo po každom klientovi a v bordovej nahrádza povinné rúško respirátor. V 3. stupni ohrozenia platí, že okrem povinného respirátora a dezinfekcie vozidla môžu byť vo vozidle maximálne dvaja pasažieri.