< sekcia Ekonomika

D. Sassoli: V dlhodobom rozpočte EÚ stále chýba 230 miliárd eur

David Sassoli, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Predseda EP pred týždňom (12. 2.) upozornil, že zákonodarný zbor nepodporí žiadnu dohodu o viacročnom finančnom rámci, ktorá obmedzí kľúčové programy v prospech občanov EÚ.

Brusel 18. februára (TASR) - Európsky parlament (EP) trvá na svojej predošlej pozícii, že v súvislosti s novým viacročným finančným rámcom, čiže budúcim sedemročným rozpočtom EÚ na roky 2021 - 2027, ešte stále treba veľa vecí doriešiť, lebo v ňom chýbajú stovky miliárd eur.

Uviedol to v utorok predseda Európskeho parlamentu David Sassoli po sérii stretnutí zameraných na dlhodobý rozpočet EÚ. K rokovaniam došlo vzhľadom na blížiaci sa termín mimoriadneho rozpočtového summitu EÚ, ktorý sa začne vo štvrtok poobede v Bruseli.

"Momentálne nám chýba 230 miliárd eur," uviedol Sassoli v správe pre médiá. Spresnil, že v utorok rokoval o tejto téme aj s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktorý vypracoval zatiaľ posledný návrh podoby sedemročného rozpočtu.

Michel tento návrh predložil hlavám vlád a štátov 27-člennej Únie, ktorí sa budú na summite snažiť dosiahnuť kompromis, alebo sa dohodnú na ďalšom krízovom rozpočtovom vrcholnom stretnutí - pravdepodobne v polovici marca.

"Potvrdil som jednomyseľné stanovisko parlamentu k návrhu, ktorý Michel predložil minulú sobotu. Stále sme ďaleko od prijateľného návrhu. Dúfame, že Európska rada príde s ambicióznejšou verziou, o ktorej budeme schopní začať rokovať," vysvetlil Michel. Predseda EP pred týždňom (12. 2.) upozornil, že zákonodarný zbor nepodporí žiadnu dohodu o viacročnom finančnom rámci, ktorá obmedzí kľúčové programy v prospech občanov EÚ.

Michelov návrh sedemročného rozpočtu je vo výške 1,094 bilióna eur, čiže 1,074 % HDP 27-člennej EÚ. Európska komisia (EK) navrhla ako prahovú hodnotu 1,114 % HDP EÚ (1,134 bilióna eur v stálych cenách z roku 2018), kým Európsky parlament má najambicióznejšie rozpočtové predstavy a žiada zaistiť financie vo výške 1,3 % HDP EÚ.spravodajca TASR Jaromír Novak