< sekcia Ekonomika

Daimler očakáva výrazne nižší zisk než vlani

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dôvodom sú náklady na emisnú aféru, opatrenia vlády a viacerých regiónov v Nemecku.

Frankfurt nad Mohanom 20. októbra (TASR) - Nemecký koncern Daimler v piatok (19. 10.) vydal druhé varovanie pred poklesom zisku. Dôvodom sú náklady na emisnú aféru, opatrenia vlády a viacerých regiónov v Nemecku.

Daimler očakáva, že jeho celoročný zisk pred zdanením a úrokmi bude "výrazne pod" vlaňajšou úrovňou. Rovnakú prognózu vydal koncern aj pre svoju najziskovejšiu dcéru Mercedes-Benz.

V reakcii na toto oznámenie akcie Daimleru spadli na päťročné minimum a stiahli so sebou aj akcie ostatných európskych automobiliek. Európsky sektorový index pre automobilový priemysel .SXAP klesol o 3,8 % na dvojročné minimum.

Varovanie Daimleru prišlo v čase, keď hospodársky rast v Číne, ktorá je najdôležitejším trhom pre automobilových výrobcov, spomalil na najnižšiu úroveň od roka 2009. Obavy investorov vyvolali aj ďalšie podobné oznámenia. Napríklad, Volvo predpovedá pomalší dopyt po nákladných autách v Európe aj Číne a francúzsky výrobca pneumatík Michelin znížil prognózu celoročného zisku.

Daimler oznámil, že zisk pred zdanením a úrokmi v 3. kvartáli medziročne klesol o 27 % na 2,49 miliardy eur. Dôvodom bol najmä prepad zisku pred zdanením a úrokmi Mercedesu až o 35 % na 1,37 miliardy eur. Koncern ohlásil aj zníženie predaja divízie vanov a navyše musel prijať náklady súvisiace s rozhodnutím Súdneho dvora EÚ vo veci používania neschválenej náplne klimatizácií.