Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Ekonomika

Daňová reforma v Rakúsku výrazne zvýši disponibilné príjmy

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

S odvolaním sa na dokument Inštitútu pre vyššie štúdie (IHS) o tom informovala agentúra APA.

Viedeň 3. mája (TASR) - Daňová reforma v Rakúsku, ktorá má začať platiť na budúci rok, prinesie výrazné zvýšenie priemerného disponibilného príjmu, ako aj pozitívne impulzy pre zamestnanosť. S odvolaním sa na dokument Inštitútu pre vyššie štúdie (IHS) o tom informovala agentúra APA.

Priemerný disponibilný príjem domácností vo všetkých desiatich príjmových triedach sa zvýši o 3,2 %, čiže o 1304 eur ročne. Najviac budú z reformy profitovať domácnosti vo vyššom príjmovom pásme (8. a 9.), ktorých disponibilný príjem vzrastie v priemere o 3,8 %, čo znamená o 1888 až 2126 eur. Najvyššia, 10. trieda, sa môže tešiť na zvýšenie ročného príjmu o 3,2 %, čiže v priemere o 2699 eur. Najmenej prinesie reforma 1. príjmovej triede, ktorá vďaka reforme ušetrí ročne 0,8 %, čiže 116 eur.

IHS predpokladá aj nové impulzy pre trh práce, keďže reforma výrazne odľahčí mzdové náklady. Práca na skrátený úväzok sa už neoplatí, keďže naplno možno z reformy vyťažiť iba v prípade príjmu, ktorý spadá pod daňovú povinnosť. Hoci ľudia pracujúci na skrátené úväzky tiež získajú určité výhody, v porovnaní s lepšie zarábajúcimi kolegami budú neporovnateľne menšie.

Reforma znižuje nielen daňové sadzby, ale aj odvody, ktoré spolu klesnú v priemere z 23 na 20 %. Najviac budú z toho profitovať stredné a vyššie príjmové triedy (4. až 9.), ktoré ušetria ročne zhruba 2,8 %.

Finančné odľahčenie domácností s deťmi bude navzdory zdvojnásobeniu detských a rodinných prídavkov nižšie než v prípade bezdetných rodín. Rodiny s deťmi ušetria ročne v priemere 3,1 %, bezdetné rodiny 3,4 %. Dôvod spočíva v tom, že na opatrenia zamerané výlučne na rodiny s deťmi mal štát menší rozpočet než na plošné odľahčenie vo forme zníženia daní z príjmu.

Rakúska vláda sa na hlavných bodoch reformy v hodnote päť miliárd eur dohodla v polovici marca. V priebehu nadchádzajúceho týždňa sa návrhy príslušných zákonov dostanú do pripomienkového konania a 17. júna by sa nimi mal zaoberať finančný výbor parlamentu. Predpokladá sa, že definitívny návrh príde do parlamentu v priebehu júla. Reforma má vstúpiť do platnosti 1. januára 2016.