Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Ekonomika

Deficit zahraničného obchodu USA sa v septembri zvýšil

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Ekonómovia pritom predpovedali, že deficit v obchode stúpne na 60,2 miliardy USD z pôvodných 58,3 miliardy USD v auguste pred revíziou.

Washington 7. novembra (TASR) - Deficit zahraničného obchodu Spojených štátov sa v septembri 2023 zvýšil viac, ako ekonómovia očakávali. Prispel k tomu strmší nárast importu ako exportu. Ukázali to v utorok údaje amerického ministerstva obchodu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a RTTNews.

Podľa ministerstva sa schodok zahraničnoobchodnej bilancie USA v septembri 2023 zvýšil na 61,5 miliardy USD (57,26 miliardy eur) z revidovaných 58,7 miliardy USD v auguste.

Ekonómovia pritom predpovedali, že deficit v obchode stúpne na 60,2 miliardy USD z pôvodných 58,3 miliardy USD v auguste pred revíziou.

Ministerstvo uviedlo, že hodnota exportu v septembri vzrástla o 2,2 % na 261,1 miliardy USD, čo bola jej najvyššia úroveň od augusta 2022. Ale hodnota importu stúpla ešte viac, o 2,7 % na 322,7 miliardy USD a bola najvyššia od februára.

Štatistiky odhalili, že schodok v obchode s tovarom sa v septembri zvýšil o 1,7 miliardy USD na 86,3 miliardy USD a prebytok služieb klesol o 1,2 miliardy USD na 24,8 miliardy USD.

Politicky citlivý schodok USA v obchode s Čínou vzrástol v septembri na 21,4 miliardy USD.

Obchodnú výmenu podporili spotrebiteľské výdavky, pričom domácnosti načreli do úspor z obdobia pandémie ochorenia COVID-19. Očakáva sa však, že vyššie úrokové sadzby, ktorých cieľom je znížiť infláciu, oslabia dopyt.

A zároveň spomaľovanie hospodárskeho rastu hlavných obchodných partnerov USA po sprísnení menovej politiky ich centrálnych bánk môže zasiahnuť export z USA.

(1 EUR = 1,0741 USD)