< sekcia Ekonomika

Detenčné centrum v Hronovciach už stavajú, práce pokračujú od mája

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Podľa rezortu zdravotníctva by mala byť nemocnica hotová a pripravená na odovzdanie v januári 2022.

Bratislava 15. augusta (TASR) – Práce na stavbe detenčného centra v Hronovciach pre nebezpečných psychicky chorých zločincov a sexuálnych deviantov od mája pokračujú po ich prerušení pre pandémiu nového koronavírusu. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Podľa rezortu zdravotníctva by mala byť nemocnica hotová a pripravená na odovzdanie v januári 2022. V objekte je navrhnutá kapacita 75 lôžok. „Z dôvodu opatrení prijatých v súvislosti s ochranou verejného zdravia v rámci pandémie ochorenia COVID-19 boli práce na stavbe v termíne od 24. marca do 14. mája tohto roka prerušené,“ uzatvára MZ.

Slovensko stále nemá svoj detenčný ústav. O umiestnení ústavu pri Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach sa rozhodlo ešte v roku 2008.

Detenčný ústav pre 75 pacientov bude prvým svojho druhu na Slovensku, pracovať v ňom má viac ako 183 zamestnancov, od lekárov a sestier cez pomocných pracovníkov, po pracovníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý sa nachádza v neďalekých Želiezovciach. Bezpečnosť občanov, zamestnancov i pacientov má byť maximálne zaistená. Detenčné centrum je kombinácia psychiatrickej nemocnice a väznice. Určené je pre nevyliečiteľne duševne chorých, ktorí sú na slobode nebezpeční. V súčasnosti sú umiestňovaní vo väzniciach alebo v psychiatrických nemocniciach.