Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Ekonomika

Detroit vyhlásil bankrot, najväčší v dejinách Spojených štátov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

V súčasnosti je mesto synonymom úpadku a zločinu.

Detroit 18. júla (TASR) - Detroit sa stal najväčším mestom v americkej histórii, ktoré vyhlásilo bankrot. Štátom najatý krízový manažér vo štvrtok požiadal federálny súd o ochranu pred veriteľmi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Guvernér štátu Michigan Rick Snyder oznámil, že schválil žiadosť krízového manažéra Kevyna Orra podať návrh na konkurz. Detroit podľa neho nemá dostatok príjmov, aby si plnil svoje záväzky. Odhadovaný dlh mesta je 18,5 miliardy dolárov.

Niektorí veritelia nedávno podali žalobu, ktorá má spochybniť možnosť guvernéra oprávniť Orra podať návrh na konkurz. Konkurzný právnik Douglas Bernstein ale očakáva, že prípad potrvá od jedného do troch rokov a bude veľmi nákladný. "Môže ísť o desiatky až stovky miliónov dolárov," dodal.

Detroit bol v minulosti synonymom automobilovej výroby. Počet obyvateľov v roku 1950 dosiahol 1,8 milióna. Odvtedy klesol na 700.000.

V súčasnosti, konštatuje Reuters, je mesto synonymom úpadku a zločinu. Napríklad v prvom štvrťroku 2013 bola v prevádzke iba tretina sanitiek a štatistika vrážd je momentálne najvyššia za posledných takmer 40 rokov.