< sekcia Ekonomika

Združenie DEUS: S obcami sa bude dať komunikovať aj cez mobil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Aplikácia mID je podľa Adriána Belánika k dispozícii na zariadeniach s operačným systémom Android a iOS. Aktuálne má za sebou testovania a od 1. novembra je pripravená na použitie širokou verejnosťou.

Bratislava 29. októbra (TASR) - S obcami sa bude dať od novembra komunikovať aj cez mobil a bez elektronického občianskeho preukazu. Združenie DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy (DEUS) spúšťa aplikáciu mID. Informovala o tom Jana Červinková, vedúca oddelenia podpory zákazníkov združenia DEUS. Priblížila, že podať priznanie k dani z nehnuteľnosti, požiadať o pridelenie zbernej nádoby na komunálny odpad, či zaregistrovať si psa - všetko potrebné si budú môcť občania aj firmy vybaviť na svojom obecnom úrade online cez mobil. A nebudú na to potrebovať ani elektronický občiansky preukaz a čítačku kariet.

DEUS podľa nej totiž po dôkladnej príprave a následnom testovaní spúšťa mobilnú aplikáciu mID. "Vďaka nej budú môcť občania komunikovať s miestnou samosprávou a riešiť svoju agendu elektronicky aj bez toho, aby mali aktivovanú schránku na portáli slovensko.sk. A nemusia ani zapnúť počítač, všetko vybavia cez mobil. Jedinou podmienkou je, že daná obec využíva informačný systém DCOM. Aktuálne je doň zapojených vyše 70 % samospráv na Slovensku, pričom ďalšie jeho rozšírenie sa pripravuje. Ale už teraz budú mať k službám mID prístup milióny občanov Slovenska," povedal výkonný riaditeľ DEUS Adrián Belánik.

Aplikácia mID je podľa neho k dispozícii na zariadeniach s operačným systémom Android a iOS. Aktuálne má za sebou viacero fáz testovania a od 1. novembra je pripravená na použitie širokou verejnosťou. "Aplikácia mID je už publikovaná v Google Play a App Store. Jej inštalácia a používanie bude pre občanov a podnikateľov bezplatné. Rovnako nič navyše nemusia platiť ani obce, ktoré sú do projektu DCOM zapojené," vysvetlil Belánik.

Združenie DEUS, ktorého zakladateľom je Ministerstvo financií SR a Združenie miest a obcí Slovenska, pomáha samospráve v oblasti elektronizácie obecných úradov a digitalizácie svojich služieb pre občanov. Aktuálne zastrešuje približne 2100 obcí a miest Slovenska, teda vyše 70 % územnej samosprávy, v ktorých aktuálne žije 2,25 milióna obyvateľov a pracuje vyše 10.000 zamestnancov obecných úradov. Len v roku 2019 spracoval informačný systém DCOM, ktorý združenie DEUS prevádzkuje, viac ako 2,5 milióna rozhodnutí a podaní.