Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Deutsche Telekom odhalil masívny útok na routery Huawei

Nemecká spoločnosť Deutsche Telekom. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Začiatkom týždňa, keď útok vrcholil, zaznamenal Telekom až 200.000 dátových balíkov za hodinu.

Bonn 8. decembra (TASR) - Nemecký koncern Deutsche Telekom odhalil rozsiahly kybernetický útok na sieťové zariadenia čínskej značky Huawei. Hackeri chceli zmanipulovať rozhranie routerov s cieľom vytvoriť sieť tajne ovládnutých počítačov.

Začiatkom týždňa, keď útok vrcholil, zaznamenal Telekom až 200.000 dátových balíkov za hodinu. Ide o neobvykle vysoký objem dát a na základe neho Telekom odhaduje, že infikovaných bolo 80.000 až 100.000 routerov. Nemecku sa tento útok zrejme vyhol.

Prvé náznaky začínajúceho útoku sa objavili koncom novembra. Firma Check Point vtedy upozornila Huawei na bezpečnostnú medzeru, ten následne vydal varovanie. Úvodný útok podľa Telekomu prišiel zo serveru v Rusku a následne sa škodlivý softvér v dvoch krokoch nahrával na routery z jedného serveru v Holandsku a jedného v Rusku.

Podobný útok sa udial v novembri minulého roka a čiastočne vyradil routery Speedport. Zhruba 1,25 milióna zákazníkov Telekomu malo problémy s rušením internetu, telefónnych služieb a televízie. Išlo o globálny útok, ktorý sa nezameriaval len na routery Telekomu.