Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Ekonomika

Úspešné Dni Energií na Slovensku 2014

Ilustračné foto Foto: EPV.sk

Obyvatelia a návštevníci Bratislavy, Žiliny, Košíc a Banskej Bystrice mali možnosť spoznať alternatívne technológie, ktorým bude patriť budúcnosť, ale zároveň môžu byť efektívne využité už aj dnes.

Bratislava 9. júla (OTS) - V priebehu mesiaca jún sa portálu Energie pre Vás (www.epv.sk) podarilo uskutočniť na Slovensku nevídaný projekt – propagáciu zelených technológií priamo medzi konečnými spotrebiteľmi energií. V rámci podujatí Dni Energií na Slovensku 2014 doslova preniesli malé ekologické zdroje elektriny a tepla, elektromobily a elektrobicykle z uzavretých priestorov veľtrhov na ulicu, konkrétne na námestia Bratislavy, Žiliny, Košíc a Banskej Bystrice.

Obyvatelia a návštevníci Bratislavy, Žiliny, Košíc a Banskej Bystrice mali možnosť, v priebehu mesiaca jún 2014, bližšie spoznať alternatívne technológie, ktorým bude patriť budúcnosť, ale zároveň môžu byť efektívne využité už aj dnes. Organizátori projektu Dni Energií na Slovensku 2014 záujemcom priblížili zelené energie (solárne systémy vyrábajúce teplo či elektrinu a tepelné čerpadlá), zodpovedali otázky ohľadom obnovy budov a ukázali elektromobil aj elektrobicykle. Účastníci podujatí už vedia, že vlastnou výrobou elektriny a tepla možno znížiť ich náklady na energie a zároveň sa minimalizujú straty z jej prenosu.

Zároveň si mohli obzrieť strojársky výrobok roka 2013 – slovenské tepelné čerpadlo. Skutočným lákadlom boli elektromobily, ktorým však v rozlete bráni vysoká cena a nízka kapacita batérie. Nie jeden návštevník sa zaujímal o elektrobicykel, ktorý Vám dokáže pedálovanie náramne uľahčiť. Takisto sme sa snažili odbúrať mýty o zatepľovaní. Všetci už teraz vedia, že tvorba plesní nie je dôsledkom zatepľovania domu, ak bolo vhodne zrealizované, ale nedostatočným vetraním vnútorného priestoru.

Foto: EPV.sk
Správnosť myšlienky - rozširovať informácie o zelených riešeniach širokej verejnosti potvrdil záujem občanov a médií o Dni Energií na Slovensku 2014. Ocenením boli aj návštevy študentov stredných škôl, keďže kto iný, ak nie nastupujúca generácia má byť informovaná o najnovších trendoch šetrenia energií a ekologizácii dopravy. Európa už vykročila smerom k nízko-uhlíkovému hospodárstvu, a teda tieto technológie, s pozitívnym dopadom na životné prostredie a zdravie nás všetkých, sa budú postupne hlásiť o slovo aj v slovenských domácnostiach.

Projekt Dni Energií na Slovensku 2014 bol súčasťou celoeurópskej rodiny podujatí v rámci Energy Days in Europe a uskutočnil sa pod záštitou pána Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a pánov primátorov Bratislavy – Milana Ftáčnika, Žiliny – Igora Chomu, Košíc – Richarda Rašiho a Banskej Bystrice – Petra Gogolu.

Portál Energie pre Vás by slogan „Podporme dobrú vec, podporne sami seba“ rád pretavil do rovnako úspešného projektu Dni Energií na Slovensku aj v roku 2015.