< sekcia Ekonomika

VIDEO: Do kežmarského priemyselného parku mieri nový investor

Na snímke zľava primátor Kežmarku Ján Ferenčák, premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD), majiteľ spoločnosti Mubea Thomas Muhr a minister hospodrástva Peter Žiga (Smer-SD) počas slávnostného poklepania základného kameňa novej investície v kežmarskom priemyselnom parku 23. júna 2018. Foto: TASR/Adriána Hudecová

Predpokladá, že prácu si tu nájdu ľudia nielen z okresu Kežmarok, ale aj z okolitého regiónu.

Kežmarok 23. júna (TASR) - Do kežmarského priemyselného parku mieri nový investor, pribudnúť by tam malo 500 pracovných miest vrátane stovky pozícií vo vývoji a výskume. Informoval o tom v sobotu na mieste, kde vyrastie nová fabrika, premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Dodal, že spoločnosť Mubea, ktorá sa zaoberá výrobou automobilových komponentov, plánuje v okrese, kde je vysoká miera nezamestnanosti, preinvestovať viac ako 50 miliónov eur.

„Poklepali sme základný kameň veľmi významnej investície tu v Kežmarku, ktorý je okresom zaradeným dlhodobo medzi najmenej rozvinuté okresy. O to viac sa teším, pretože to nie je len 500 montážnych miest, ale je tu aj okolo 100 miest v oblasti výskumu a vývoja, čo je presne v súlade s našou novou politikou podpory investícií, ktoré prinášajú aj vyššiu pridanú hodnotu,“ konštatoval premiér.

Predpokladá, že prácu si tu nájdu ľudia nielen z okresu Kežmarok, ale aj z okolitého regiónu. Zároveň potvrdil, že vláda SR vytvorí investorovi také podmienky na podnikanie, aby prosperoval a zároveň ho motivovala k ďalšiemu rozšíreniu závodu v budúcnosti.

Vláda SR bude zároveň v polovici júla rozhodovať o schválení investičnej pomoci nielen pre samotnú firmu, ale aj o investičných aktivitách, ktoré pôjdu priamo do mesta na dobudovanie priemyselného parku. „Táto pomoc bude v dvoch formách, jednak v daňovej úľave a tiež formou priamych peňazí na nákup investičného majetku. Pomoc bude na úrovni zhruba 14 miliónov eur, zväčša teda ako daňová úľava,“ doplnil minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) s tým, že vláda bude musieť pomôcť aj samotnému mestu Kežmarok dotáciou vo výške zhruba dva milióny eur. Tá pôjde na práce súvisiace s prekládkou cesty a úpravou železničného priecestia v predmetnom priemyselnom parku.

K aprílu tohto roka dosiahla nezamestnanosť v okrese Kežmarok takmer 15 percent. Primátor okresného mesta Ján Ferenčák verí, že sa toto číslo aj vďaka novému investorovi podarí znížiť a okres pod Tatrami tak ďalej nebude figurovať na zozname najmenej rozvinutých regiónov Slovenska. „Veríme, že spoločnosť nájde dostatok pracovných síl. Budeme však musieť, keďže sa Kežmarok stáva strojárskym centrom, časom zmeniť aj učebné odbory na odborných školách. Oni podobný model majú už v Českej republike, kde dokonca ich škola má už viac ako 500 študentov. Toto bude aj ten trend, akým chceme pokračovať a byť nápomocní tejto spoločnosti, aby našla dostatok kvalifikovaných pracovných miest. Hovorili sme už aj o duálnom vzdelávaní,“ dodal Ferenčák.

Švajčiarska spoločnosť Mubea Engineering AG sa dlhé roky zaoberá výrobou komponentov do automobilového priemyslu. Majiteľ firmy Thomas Muhr v tejto súvislosti uviedol, že v Kežmarku sa budú zameriavať na komponenty, ktoré sú odľahčené a vďaka nim sa okrem iného znižuje aj produkcia CO2. Začiatok výroby je pod Tatrami naplánovaný v prvej polovici budúceho roka. V roku 2025, kedy sa počíta s využitím plnej kapacity výroby, by mal kežmarský závod ročne vyrábať 24 miliónov liniek stabilizátora a 30 miliónov automobilových svoriek. Na export v rámci EÚ bude určených 100 percent kapacity výroby. „Naša spoločnosť má takmer 40 výrobných, obchodných a vývojových pobočiek po celom svete a zamestnávame približne 13.000 pracovníkov,“ upozornil Muhr.

Ešte pred ceremóniou čakala na premiéra Pellegriniho v areáli priemyselného parku hŕstka nespokojných farmárov, ktorí tam prišli podporiť svojich kolegov protestujúcich v Bratislave. Premiér sa pri nich pristavil, keď však nedostal odpovede na otázky týkajúce sa konkrétnych problémov, ktoré miestnych farmárov trápia, po krátkom rozhovore odišiel.

„Zaregistroval som niekoľko poľnohospodárskych strojov, tak som sa pristavil, lebo som chcel potvrdiť svoj záujem o túto oblasť, ale nie formou vyhrážok, ultimát a teatrálnych gest. Budúci týždeň navštívim niekoľko týchto farmárov, aby som vedel, ako pracujú, čo ich trápi a chcem ale počuť konkrétne problémy, pretože len potom vieme ten problém aj reálne riešiť. Tu, aj keď moja snaha bola vypočuť si, čo majú dotyční farmári na srdci, mal som pocit, že opäť šlo len o politické deklarácie a vracanie sa do minulosti a neschopnosť dokonca pomenovať konkrétne dva-tri problémy, ktoré dotyčných farmárov trápia. Preto mi prepáčte, ale som sa rozhodol ďalej nepokračovať v tomto rozhovore, lebo neviedol k ničomu konkrétnemu,“ uviedol premiér. Dodal, že je pripravený na konštruktívnu debatu s kýmkoľvek, ale zásadne odmieta politikárčenie.