Quantcast
< sekcia Ekonomika

Dobrá voľba: Ministrovi financií rozpočtové provizórium vyhovuje

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 108. rokovanie vlády SR v Bratislave v stredu 5. októbra 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Počas globálnej krízy, vojny v susednej krajine, rekordne rastúcich cien a doznievajúcich dôsledkov pandémie štát a jeho verejné financie podľa Hlinu potrebujú príčetné a dôveryhodné vedenie.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Slovensku hrozí, že v budúcom roku sa minister financií Igor Matovič (OĽANO) stane neobmedzeným vládcom verejných financií. Ak parlament neschváli štátny rozpočet na rok 2023, v provizóriu bude mať najsilnejšie slovo minister financií. Uviedli to v piatok na brífingu predstavitelia mimoparlamentnej strany Dobrá voľba a Umiernení.

Vláda SR má podľa nich už iba niečo vyše týždňa, aby zverejnila a navrhla rozpočet verejnej správy na rok 2023. "Od leta je však jasné, že ani Matovičovi, ani údajnému premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) na verejných financiách nezáleží," upozornil člen predsedníctva strany Dobrá voľba a Umiernení Rado Baťo.

Poznamenal, že v rozpočtovom provizóriu sú mesačné výdavky štátu viazané na jednu dvanástinu rozpočtu z predchádzajúceho roka. O záväzných ukazovateľoch pre rezorty rozhoduje minister financií osobne. Aj preto sa Hegerova vláda tak snaží presadiť ďalší bianko šek a zvýšiť výdavky tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur. "Bez toho, aby sa premiér a minister financií unúvali povedať, na čo presne chcú dodatočné peniaze použiť," povedal Baťo.

Upozornil, že o rozpočte na budúci rok sa minister financií s nikým nebaví. Udržateľnosť verejných financií sa zhoršuje, minister osobne sabotuje výdavkové stropy a investície štátu pod jeho vedením sú najnižšie od roku 2013, dodal. "Nemá ani potuchy o tom, ako budúci rok odvráti sankcie hroziace na základe zákona o rozpočtovej zodpovednosti," dodal Baťo.

"Budeme svedkami najväčšej vydieračskej operácie v moderných dejinách Slovenska," upozornil podpredseda strany Alojz Hlina s tým, že buď poslanci schvália návrh rozpočtu na budúci rok, alebo si podľa neho Matovič celú krajinu vychutná v rozpočtovom provizóriu.

Počas globálnej krízy, vojny v susednej krajine, rekordne rastúcich cien a doznievajúcich dôsledkov pandémie štát a jeho verejné financie podľa Hlinu potrebujú príčetné a dôveryhodné vedenie. "Matovič vo funkcii nemá čo robiť a všetci, ktorí ho v nej podržali, bez ohľadu na výhovorky, sú za aktuálny kolaps spoluzodpovední," dodal Hlina.