Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Ekonomika

Dôchodcovia majú dostať v decembri ešte mimoriadny 13. dôchodok

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Návrh ešte musí schváliť Národná rada SR. Účinnosť novely sa navrhuje dňom jej vyhlásenia.

Bratislava 13. novembra (TASR) - V tomto roku by sa mal vyplatiť 13. dôchodok mimoriadne nielen v novembri, ale aj decembri. Druhý koncoročný príplatok k dôchodku by mal byť v rovnakej sume 150 eur pre všetkých poberateľov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o 13. dôchodku, ktorý v pondelok schválila vláda. Parlamentu ho navrhuje prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Súčasná výška 13. dôchodku je podľa ministerstva práce neprimeraná a aktuálne je v legislatívnom procese návrh novej právnej úpravy. Cieľom je, aby sa jeho suma od roku 2024 odvíjala od výšky priemerného dôchodku.

"Nakoľko túto právnu úpravu už nie je možné z technických dôvodov zrealizovať v tomto roku, navrhuje sa na preklenutie tohto obdobia vyplatiť dodatočný 13. dôchodok v sume 150 eur pre každého poberateľa dôchodkovej dávky, a to ešte v decembri 2023," priblížil v návrhu rezort práce.

Táto suma podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) zodpovedá časovému obdobiu, v ktorom tento rok pôsobí nová vláda. "Celková suma vynaložená na tento jednorazový príspevok je 220 miliónov eur, takže všetkým poberateľom dôchodkov dávame ešte v tomto roku o 220 miliónov eur navyše," zdôraznil po rokovaní vlády.

Návrh ešte musí schváliť Národná rada (NR) SR. Účinnosť novely sa navrhuje dňom jej vyhlásenia.