Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Dohoda vedenia Volkswagenu a zamestnancov vyvoláva pochybnosti

Logo Volkswagen stojí na vrchole budovy centrály VW v nemeckom Wolfsburgu v pondelok 27. apríla 2020. Foto: TASR/AP

Nie je tak jasné, ako chce spoločnosť zrušiť 35.000 pracovných miest. Dúfa, že svoj cieľ dosiahne nenahradením pracovníkov, ktorí odchádzajú do dôchodku.

Wolfsburg 22. januára (TASR) - Napriek rečiam o radikálnej zmene sa dohoda Volkswagenu (VW) s odbormi o znižovaní nákladov v Nemecku do veľkej miery opiera o spoluprácu medzi manažérmi a zamestnancami. To prinútilo niektorých investorov a analytikov pochybovať o tom, či dokáže splniť sľuby o znížení výrobnej kapacity aj počtu pracovných miest. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje spoločnosti.

Vedenie pritom tvrdí, že zmeny sú životne dôležité pre prežitie podniku v čase slabého dopytu a lacnej čínskej konkurencie.

Dohoda medzi vedením a zamestnancami bola uzavretá niekoľko dní pred Vianocami. Podľa nej každá továreň dostane vlastný cieľ znižovania nákladov, pričom projektové tímy zástupcov pracovníkov a manažérov majú zistiť, ako to zabezpečiť a zvýšiť produktivitu.

Predstavitelia oboch strán budú podávať správy o pokroku na štvrťročnom stretnutí, dodali zdroje a zdôraznili, že ak sa nesplnia predbežné ciele zníženia nákladov, možno bude potrebné začať rokovania odznova.

Tento model nesie všetky znaky tradičnej spolupráce a kompromisov, a nie zmien, ktoré by mohli priniesť viac istoty, ale aj riziko škodlivých štrajkov. Zostáva tak otvorených veľa otázok, od toho, ako chce automobilka znížiť počet pracovníkov o 35.000 bez prepúšťania a kedy dôjde k zníženiu výrobnej kapacity až po to, aká budúcnosť čaká zatvorené závody.

Výsledkom je, že niektorí investori sú podráždení, akcie Volkswagenu sa obchodujú pod úrovňou z októbra 2024, teda pred prepadom štvrťročných ziskov. Ľudia nemajú trpezlivosť investovať do akcií automobilky s nádejou, že po troch až piatich rokoch spoločnosť obnoví svoju ziskovosť, poznamenal Patrick Hummel, analytik UBS.

V stávke je veľa. Skupina Volkswagen zahŕňa značky od luxusného Audi až po masové značky Seat a Škoda, ale jej hlavná rovnomenná značka tvorila v roku 2023 viac ako polovicu predaja.

Počas zdĺhavých rokovaní sa odbory a vedenie dohodli na ukončení výroby v roku 2025 v závode v Drážďanoch, ktorý zamestnáva 300 ľudí, a v roku 2027 v závode v Osnabrücku, ktorý má približne 2300 zamestnancov. Odbory pritom uviedli, že spoločnosť otvorila vyhliadky na zatvorenie troch až štyroch tovární. Zostávajúce zníženie kapacity bude pochádzať zo zastavenia dvoch výrobných liniek v sídle automobilky vo Wolfsburgu.

Investorom a analytikom nie je jasné, do akej miery tento prístup zníži fixné náklady v porovnaní s úplným zatvorením závodov. Volkswagen po dosiahnutí dohody uviedol, že ušetrí 15 miliárd eur v "strednodobom horizonte" bez ďalších podrobností. Hovorca odmietol komentovať akékoľvek predbežné ciele.

Nie je tak jasné, ako chce spoločnosť zrušiť 35.000 pracovných miest. Dúfa, že svoj cieľ dosiahne nenahradením pracovníkov, ktorí odchádzajú do dôchodku, a ponúknutím predčasného odchodu do dôchodku, uviedol hovorca odborov. A zdôraznil, že klauzula v dohode, ktorá garantuje pracovné miesta do roku 2030, je výhrou pre odbory.

Nové investície však závisia od splnenia cieľov v oblasti znižovania nákladov. Nákladová štruktúra spoločnosti tak musí o dva roky vyzerať úplne inak a Volkswagen musí ukázať, že je vyzbrojený do budúcnosti a dokáže vyrábať atraktívne produkty.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.