Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Ekonomika

Dombrovskis: Európske podniky čoraz viac pochybujú o budúcnosti v Číne

Komisár Európskej únie (EÚ) pre obchod Valdis Dombrovskis. Foto: TASR - Michal Svítok

Európske spoločnosti majú problém pochopiť svoje povinnosti, čo výrazne znižuje dôveru a odrádza od nových investícií Číne, povedal Dombrovskis v prejave na pôde pekinskej Univerzity Čching-chua.

Peking 25. septembra (TASR) - Európske podniky v Číne majú čoraz väčšie pochybnosti o svojich vyhliadkach vzhľadom na nejasné pravidlá a politizáciu obchodu. Vyhlásil to v pondelok komisár Európskej únie (EÚ) pre obchod Valdis Dombrovskis. Konkrétne poukázal na nový čínsky zákon o zahraničných vzťahoch a nedávnu aktualizáciu zákonov proti špionáži, ktoré podľa neho veľmi znepokojujú európsku podnikateľskú komunitu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Nejednoznačnosť pravidiel poskytuje príliš veľký priestor na interpretáciu. Európske spoločnosti majú problém pochopiť svoje povinnosti, čo výrazne znižuje dôveru a odrádza od nových investícií Číne, povedal Dombrovskis v prejave na pôde pekinskej Univerzity Čching-chua.

Eurokomisár pricestoval do Číny v piatok (22. 9.) na štvordňovú návštevu. Jeho ceste predchádzala správa Európskej obchodnej komory v Pekingu, ktorá minulý týždeň kritizovala nedostatočné otvorenie čínskeho trhu pre zahraničné firmy. Komisia v správa uviedla, že nálada európskych podnikateľov v Číne sa nachádza na jednej z najnižších úrovní za posledné desaťročia.

Dombrovskis v prvý deň svojej návštevy konštatoval, že obchodné vzťahy medzi EÚ a Čínou sú vysoko nevyvážené. Poukázal pritom na deficit Únie v obchode s Čínou vo výške takmer 400 miliárd eur ročne. V pondelok sa má v Pekingu stretnúť s čínskym vicepremiérom Che Lifengom. Očakáva sa, že budú diskutovať aj o vyšetrovaní EÚ týkajúcom sa podpory Číny pre výrobcov elektrických automobilov, ktoré avizovala Európska komisia (EK) tento mesiac.