Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. apríl 2023Meniny má Zita
< sekcia Ekonomika

InterCity vlaky sú pred Vianocami takmer vypredané

Interiér vagónov prvého vlaku InterCity Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) do Košíc pred vypravením z Hlavnej železničnej stanice v Bratislave 11. decembra 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

Čo sa týka spiatočnej cesty z východného Slovenska do Bratislavy po Vianociach, najväčší záujem je podľa dopravcu o spoje v pondelok 26. decembra.

Bratislava 20. decembra (TASR) - Záujem ľudí o cestovanie vlakom na Vianoce za rodinami a blízkymi narastá, najväčší nápor očakáva štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od stredy 21. decembra. Už v súčasnosti je podľa hovorcu firmy Tomáša Kováča dopoludňajší InterCity (IC) vlak s odchodom z Bratislavy o 9.47 h, ktorý smeruje do Košíc, obsadený na 80 %. Popoludňajší takýto spoj s odchodom z hlavného mesta o 15.47 h má miesta obsadené na 96 %.

"Vo štvrtok 22. decembra a v piatok 23. decembra sú IC vlaky takmer vypredané," doplnil Kováč. O posledných voľných miestach sa môžu cestujúci podľa jeho slov informovať v Kontaktnom centre ZSSK na čísle 18 188 alebo prostredníctvom e-shopu na internetovej stránke slovakrail.sk.

Záujem je však podľa dopravcu aj o miestenky do rýchlikov na trase Bratislava - Košice, a to najmä vo štvrtok 22. decembra a v piatok 23. decembra v priebehu celého dňa. "Miestenky v rýchlikoch Horalky Sedita, Manner Neapolitaner, Dargov, Fixinela, Spišan, Intersport a Zemplín sú vypredané na približne 80 až 90 %," vymenoval Kováč.

Čo sa týka spiatočnej cesty z východného Slovenska do Bratislavy po Vianociach, najväčší záujem je podľa dopravcu o spoje v pondelok 26. decembra. Popoludňajší IC vlak s odchodom z Košíc o 15.31 h je v tento deň už teraz vypredaný na 80 %.

ZSSK celkovo pridáva v období sviatkov 20 posilových vlakov, ktoré sú štandardne zapracované v grafikone vlakovej dopravy. Okrem toho pridáva aj dva páry mimoriadnych vlakov. Tie už nie sú zapracované v cestovnom poriadku, údaje o nich sú podľa Kováča zverejnené na internetovej stránke dopravu.

Prvý z týchto mimoriadnych vlakov odchádza z Bratislavy o 13.34 h vo štvrtok 22. decembra a smeruje do Košíc. Druhý mimoriadny vlak pôjde vo štvrtok 5. januára z Bratislavy o 13.34 h tiež do Košíc. V opačnom smere z Košíc do hlavného mesta pôjde mimoriadny vlak v nedeľu 1. januára a v nedeľu 8. januára s odchodom z Košíc o 14.18 h.

"Okrem mimoriadnych a posilových vlakov pridala ZSSK viac ako 130 posilových vozňov k vlakom kategórií InterCity, k rýchlikom, regionálnym rýchlikom, regionálnym expresom a osobným vlakom, aby sme uspokojili zvýšený dopyt zákazníkov," dodal Kováč.