Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Ekonomika

Košický kraj sa uchádza o eurofondy na rekonštrukciu ciest II. triedy

Ilustračná foto. Foto: FOTO TASR/AP

Ide o cesty v okresoch Košice-okolie, Gelnica, Spišská Nová Ves, Michalovce, Sobrance a Trebišov. Celkové náklady sú 18,25 milióna eur a celková dĺžka ciest 130 kilometrov.

Košice 20. februára (TASR) – Košický samosprávny kraj (KSK) sa chystá z eurofondov rekonštruovať cesty II. triedy. Zastupiteľstvo KSK dnes schválilo predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok so spolufinancovaním u piatich projektov. Ide o cesty v okresoch Košice-okolie, Gelnica, Spišská Nová Ves, Michalovce, Sobrance a Trebišov. Celkové náklady sú 18,25 milióna eur a celková dĺžka ciest 130 kilometrov.

Projekty zahŕňajú rekonštrukciu cesty II/547 od hranice okresov Košice/Košice okolie po Spišské Vlachy v dĺžke úprav 25,9 kilometra, ako aj rekonštrukciu piatich mostov na tejto trase. Ďalej ide o cesty II/550 a II/548 od Moldavy nad Bodvou cez Jasov po Košice v (26,7 km), cestu II/555 medzi Michalovcami a Kráľovským Chlmcom (45,2 km) a cestu II/582 Michalovce – Sobrance (32,5 km).

Na rekonštrukciu ciest II. triedy môže KSK čerpať nenávratné finančné prostriedky v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Indikatívna výška projektov cestnej infraštruktúry v zásobníku projektov pre KSK bola stanovená na 43 miliónov eur. Termín prvého kola pre podávanie projektov s objemom prostriedkov 21,5 milióna eur je 28. február 2017. Spolufinancovanie projektov zo strany samosprávneho kraja je 5 %.

Predpoklad začatia stavebných prác je podľa Úradu KSK v mesiacoch september až október 2017. Cesty II. triedy s celkovou dĺžkou 936 km majú 39,3-% podiel na cestnej sieti Košického kraja.