Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Ekonomika

SaS žiada odvolanie šéfa NDS pre výkup pozemkov pri obchvate

Na archívnej snímke poslankyňa za SaS Anna Zemanová. Foto: TASR

Diaľničná spoločnosť podľa slov poslankyne A. Zemanovej vyplatí za ornú pôdu v Rusovciach viac ako 20 eur za štvorcový meter, pričom cena by mala byť podľa nej približne 4 eurá.

Bratislava 20. júla (TASR) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhadzuje podľa opozičnej strany SaS milióny eur, hoci by nemusela. Podľa liberálov kupujú diaľničiari oveľa viac pozemkov a za predražené ceny, ktoré majú slúžiť na kompenzačné opatrenia súvisiace s výstavbou obchvatu Bratislavy.

"Takto sa podľa mňa záujmy štátu nebránia, a preto žiadame personálnu zmenu a odvolanie riaditeľa NDS, ktorý je za toto zodpovedný," zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave poslanec SaS Miroslav Ivan.

Ministerstvo dopravy považuje vyjadrenia poslancov SaS za účelové, a preto nebude podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej komentovať politické hry opozície. "V prípade, že strana SaS disponuje materiálom, ktorý preukazuje pochybenie NDS, môže sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní," dodala Ducká.

Kompenzačné opatrenia slúžia pri výstavbe diaľnic na to, aby zmiernili dosahy ciest na životné prostredie. Napríklad sa zaobstarávajú náhradné územia pre chránené druhy živočíchov, keďže ich pôvodné územia majú byť stavbou zasiahnuté.

Podľa Ivana mala takto NDS pripravených na vyvlastnenie pre kompenzačné opatrenia v súvislosti s bratislavským obchvatom 74.000 štvorcových metrov pozemkov. Pred konečným rozhodnutím ministerstva dopravy však podľa Ivana vlastný návrh na vyvlastnenie NDS vzala späť. "Následne kúpila na inom mieste pozemky päťkrát drahšie a zaplatila 5 miliónov eur namiesto 187.000," vyčíslil Ivan.

Jeho kolegyňa zo strany Anna Zemanová zároveň opísala, ako sa menil projekt v súvislosti so získaním náhradných plôch pre chránené druhy vtáctva, ktorých podmienky pre život majú byť diaľnicou ohrozené. V novom projekte bola podľa jej slov vytypovaná dvakrát väčšia rozloha, z ktorej viac ako tretina patrila jednej súkromnej spoločnosti.

"Orliak morský alebo haja tmavá, pre ktorých sa opatrenia robia, im je jedno na koho pozemkoch hniezdia či lovia potravu. Je však správne nájsť im náhradný domov, keď im ho diaľnica vezme. Nie je však správne, ak sa zorganizuje skupina a ciele ochrany prostredia zneužije pre svoj prospech," uviedla Zemanová.

NDS totiž podľa jej slov vyplatí za ornú pôdu v Rusovciach viac ako 20 eur za štvorcový meter, pričom cena by mala byť podľa nej približne 4 eurá za m2. "Všetko do seba zapadne, ak zistíte, že dotknuté osoby sú prepojené s vládnou stranou Most-Híd, ktorá má na starosti dva kľúčové rezorty. V tomto prípade dopravu a životné prostredie," uviedla. Okrem toho, pre kompenzačné opatrenia sa mohli podľa poslankyne vybrať aj pozemky, ktoré má štát vo vlastníctve. Napríklad Vodohospodárska výstavba vlastní v blízkosti podľa Zemanovej plochy, ktoré sú majetkom štátu.

Na základe vlastných zistení preto strana SaS pripravuje trestné oznámenie z podozrenia trestného činu podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. "Do týždňa by malo byť podané," avizovala Zemanová.