Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Ekonomika

Dopravné firmy si budú môcť prenajímať vozidlá z EÚ bez evidencie v SR

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Návrh zákona upravuje aj ustanovenia týkajúce sa odborného dozoru a kontroly a zároveň upravuje aj oblasť taxislužby, uviedol rezort dopravy.

Bratislava 11. júna (TASR) - Dopravné spoločnosti so sídlom v SR budú môcť disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z novely zákona o cestnej doprave, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok definitívne schválili.

"Návrh zákona upravuje aj ustanovenia týkajúce sa odborného dozoru a kontroly a zároveň upravuje aj oblasť taxislužby," uviedol rezort dopravy v dôvodovej správe. Cieľom novely je prenesenie európskej smernice o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru.

Dopravca bude podľa novely povinný bezodkladne vrátiť osvedčenie vodiča ministerstvu, ak vodič prestal spĺňať podmienky, za ktorých bolo vydané. Zavedie sa aj lehota na vrátenie tohto osvedčenia.

Legislatívna úprava dá dopravnému správnemu orgánu možnosť uložiť pokutu od 100 eur do 15.000 eur tomu, kto nemá v SR vo vlastných alebo prenajatých priestoroch skutočné a stabilné miesto usadenia podniku, chýba technická základňa a vozidlový park či nemá v týchto priestoroch potrebné doklady.

Vozidlom taxislužby môže byť podľa novely iba vozidlo evidované v SR, ktorého evidenčné číslo je zaevidované v koncesii a registri taxislužby. Upravujú sa tiež povinnosti pri označovaní vozidiel taxislužby. Za nesprávne umiestnenie označenia vozidla, respektíve za neumiestnenie tohto označenia na vozidlo taxislužby bude po novom niesť zodpovednosť vodič, ktorý za to môže byť aj pokutovaný.

V súlade s európskou smernicou novela stanovuje počet vozidiel evidovaných v inom členskom štáte EÚ, ktoré je možné prenajať a používať na účely nákladnej dopravy. "Zároveň sa ustanovuje obdobie, na ktoré bude možné prenajať a používať na účely nákladnej dopravy vozidlá evidované v inom členskom štáte," uvádza sa v dôvodovej správe.

Právna norma upravuje aj kompetencie okresného úradu v sídle kraja pri rozhodovaní o používaní vozidla evidovaného v inom členskom štáte EÚ. Upravujú sa tiež kompetencie pri výkone odborného dozoru a kontrole.

Novela bude účinná od 1. augusta 2024.