Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Dostavba prešovského miniobchvatu mesta môže dostať zelenú

Ilustračné foto. Foto: TASR/Dušan Hein

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil správnosť procesu v súvislosti s priamym rokovacím konaním na dodávateľa prác.

Prešov 2. júna (TASR) – Dostavba miniobchvatu Prešova - štátnej cesty I/68 Prešov odbočka Škultétyho – ZVL, II. fáza môže dostať zelenú a v prácach preložky cesty by sa malo pokračovať. Vyplýva to z výsledkov kontroly, ktoré dnes zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten potvrdil správnosť procesu v súvislosti s priamym rokovacím konaním na dodávateľa prác.

Ako informoval hovorca ÚVO Ján Mažgút, kontrolu postupu zadávania nadlimitnej zákazky vykonali na základe podnetu Slovenskej správy ciest.

"Predmetom kontroly bolo z predloženej dokumentácie zistiť súlad so zákonom o verejnom obstarávaní, najmä či bola splnená niektorá z podmienok na oprávnené použitie postupu priameho rokovacieho konania. Kontrolovaný sa v predloženej dokumentácii opieral o existenciu dvoch dôvodov na použite priameho rokovacieho konania, a to technických dôvodov, kedy danú zákazku môže zrealizovať len určitý dodávateľ, a druhý dôvod opieral kontrolovaný o existenciu mimoriadnej udalosti nespôsobenej kontrolovaným, ktorú nemohol predvídať, a preto sa nachádzal v časovej tiesni," uvádza sa v písomnom stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie.

Mažgút uviedol, že pre oprávnené použitie postupu priameho rokovacieho konania postačuje, aby kontrolovaný subjekt splnil aspoň jednu z dvoch uvedených zákonných podmienok. Kontrolou sa zistilo, že išlo o existenciu technických dôvodov, kedy predmet zákazky môže poskytnúť len určitý dodávateľ.

"V prípade, ak kontrolovaný preukáže splnenie čo i len jednej podmienky na použitie priameho rokovacieho konania, jeho konanie je potrebné vnímať ako v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní," píše sa v stanovisku Úradu pre verejné obstarávanie.

Na zverejnený výsledok kontroly dnes reagovala aj primátorka Prešova Andrea Turčanová. "Podľa týchto informácií teda nič nebráni tomu, aby po podpise zmluvy nastúpila firma na stavbu," povedala.

Hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová uviedla, že predmetné stanovisko z Úradu pre verejné obstarávanie zatiaľ nemajú k dispozícii. Vyjadria sa v najbližších dňoch.