Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Ekonomika

Dostupnosť bývania na Slovensku je limitovaná

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Dôvodom sú okrem iného vysoké ceny nájmov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je podiel nájomného bývania na Slovensku výrazne nižší, ako vo viacerých krajinách Európskej únie.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Dostupnosť bývania na Slovensku je limitovaná. Dôvodom sú okrem iného vysoké ceny nájmov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je podiel nájomného bývania na Slovensku výrazne nižší, ako vo viacerých krajinách Európskej únie. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) po skončení konferencie k problematike realitného trhu.

Podľa údajov Eurostatu za rok 2014 bývalo v obydlí s nájomným za trhovú cenu 19,1 % obyvateľov EÚ-28. Na Slovensku to v rovnakom sledovanom období bolo len 7,9 %. Ľudia, ktorí pre nižší príjem nedokážu čerpať hypotekárny úver, resp. sa ich dotkne zmena podmienok pre tzv. 100 % hypotéky, nemajú veľmi na výber, keďže cena nájmov vo veľkých slovenských mestách je stále relatívne vysoká. Navyše, v horizonte pár rokov vznikne nová skupina ľudí, ktorí môžu mať problém s dostupnosťou bývania.

"Predpokladáme, že ak len istý podiel z tých, ktorí si dnes berú hypotéky, prestanú byť schopní ich splácať a prídu o svoje súčasné bývanie, o pár rokov rozšíria skupinu ľudí s ťažkosťami bývať vo vlastnom, alebo platiť pomerne vysoký nájom vo väčších mestách. Vidíme tento problém, dnes naň výrazne upozorňujeme a vyzývame kompetentných, aby prijali opatrenia k zlepšeniu dostupnosti bývania pre ohrozené skupiny obyvateľstva. Ak sa touto situáciou nezačneme zaoberať dnes, zajtra už môže byť neskoro," upozornil prezident NARKS Ján Palenčár.

Za ďalší benefit tohto opatrenia považuje NARKS aj vplyv na zníženie cien nájmov. Predovšetkým vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica a ďalších, sa ceny nájmov držia dlhodobo vysoko, v skutočnosti na úrovni splátky hypotekárneho úveru.

"Ak raz človek nezíska hypotéku kvôli výške príjmu, úplne rovnaký problém má so splácaním vysokého nájmu. Mladým ľuďom potom nezostáva iné, ako bývať u rodičov," vysvetlil Palenčár.

K výzve NARKS sa pripojil Slovenský živnostenský zväz (SŽZ), keďže vidia rovnaký problém s dostupnosťou bývania. Živnostníci a mladí podnikatelia majú často podobný problém s dostupnosťou bývania, keďže sú bankami pri posudzovaní hypoték vnímaní ako rizikovejšia skupina bez garantovaného príjmu. Značná časť realizuje svoje podnikanie vo väčších mestách. Ak nedostanú hypotéku, platia vysoký nájom, alebo bývajú u rodičov. Podpora podnikateľov a najmä mladých podnikateľov zo strany štátu by mala byť aj v riešení dostupnosti bývania.

Podľa NARKS je dôležité, aby vznikol funkčný systém podpory výstavby nájomných bytov, ktorý motivuje developérov k ich výstavbe a dlhodobému prevádzkovaniu. "Ukazuje sa, že podpora výstavby nájomných bytov cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) nie je správne nastavená a pre súkromný sektor nie je zaujímavá. V praxi sa preto takmer vôbec nevyužíva," povedal Palenčár.

Návrh opatrení pripravený asociáciou smerujúci k rozhýbaniu trhu s nájomnými bytmi počíta s novelizáciou zákona o ŠFRB, znížením DPH pre segment nájomných bytov, zrýchlenými odpismi a realizáciou PPP projektov.