Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Ekonomika

Dôvera amerických stavbárov v júli opäť vzrástla

Ilustračná foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Trh s nehnuteľnosťami bol obzvlášť citlivý na najagresívnejšiu a najrýchlejšiu kampaň zvyšovania úrokov Fed od 80. rokov minulého storočia zameranú na skrotenie inflácie.

Washington 18. júla (TASR) - Americkým stavbárom sa v júli opäť zlepšila nálada, už siedmy mesiac po sebe a ich dôvera dosiahla najvyššiu úroveň za viac ako rok. Ukázal to najnovší prieskum banky Wells Fargo a Národného združenia staviteľov domov (NAHB). TASR o tom informuje na základe správ Reuters a RTTNews.

Podľa výsledkov prieskumu sa index dôvery amerických stavbárov v júli zvýšil na 56 bodov z júnových 55 bodov. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi ekonómov. Hodnota indexu je zároveň najvyššia za 13 mesiacov, od júna 2022.

K nárastu indexu v júli prispeli dve z jeho troch zložiek. Konkrétne, čiastkový ukazovateľ potenciálnych kupcov vzrástol o tri body na 40 bodov, zatiaľ čo index merajúci súčasné podmienky predaja stúpol na 62 zo 61 bodov v júni. To poukazuje na odolný dopyt po nových domoch aj napriek zvýšeniu úrokov amerického Federálneho rezervného systému (Fed) o 500 bázických bodov od marca 2022, v dôsledku čoho sú aj hypotekárne sadzby vysoké.

Len komponent, ktorý mapuje očakávanie predaja v nasledujúcich šiestich mesiacoch, v júli klesol na 60 zo 62 bodov v júni, keďže majitelia domov sa zdráhajú predať svoje už existujúce nehnuteľnosti.

Trh s nehnuteľnosťami bol obzvlášť citlivý na najagresívnejšiu a najrýchlejšiu kampaň zvyšovania úrokov Fed od 80. rokov minulého storočia zameranú na skrotenie inflácie.

Utorňajšia správa však zároveň poukázala na neistotu čo sa týka vývoja cien domov v nasledujúcich mesiacoch. Iba 22 % staviteľov hlásilo zníženie cien v júli (25 % v júni a 27 % v máji), čo predstavuje tiež pokles o 14 percentuálnych bodov z vrcholu 36 % vlani v novembri.