< sekcia Ekonomika

Dôvera Švédov v ekonomiku sa znížila

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pokles zaznamenala aj nálada medzi podnikateľmi. Index podnikateľskej dôvery klesol z októbrovej hodnoty 119,3 bodu na 118,4 bodu.

Štokholm 28. novembra (TASR) - Dôvera Švédov v ekonomiku zaznamenala v novembri pokles, keď nálada klesla ako medzi spotrebiteľmi, tak vo väčšine firiem. Optimistickejšia nálada bola iba v maloobchode.

Ako tento týždeň informoval švédsky Národný inštitút pre hospodársky výskum, index ekonomickej dôvery dosiahol v novembri 118 bodov. V predchádzajúcom mesiaci zaznamenal 119,9 bodu.

Ovplyvnila ho najmä nálada medzi spotrebiteľmi. Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol 99,7 bodu, oproti októbrovej hodnote 102,9 bodu. Novembrová úroveň spotrebiteľskej dôvery bola tak najnižšia od marca minulého roka, v ktorom nastúpila pandémia nového koronavírusu.

Pokles zaznamenala aj nálada medzi podnikateľmi. Index podnikateľskej dôvery klesol z októbrovej hodnoty 119,3 bodu na 118,4 bodu. Nálada sa znížila vo výrobnom sektore, v stavebníctve aj v oblasti služieb. Jediným odvetvím, kde sa dôvera v ekonomiku zvýšila, bol maloobchod, pričom príslušný čiastkový index vzrástol zo 116,5 na 118 bodov.