Quantcast
< sekcia Ekonomika

Dovolenkové dni nad rámec zákona sú na Slovensku stále rozšírenejšie

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Dovolenka navyše je najviac rozšírená v Bratislave a okolí, kde ju má viac ako 22 percent zamestnancov. Na druhom mieste je Košický kraj so zhruba 17 percentami.

Bratislava 10. augusta (TASR) - Aj tento rok sa zvýšil podiel zamestnancov, ktorí majú platené dovolenkové dni nad rámec zákona. Súčasný podiel pracovníkov a pracovníčok na Slovensku, ktorým zamestnávateľ poskytuje dovolenku navyše, je takmer 16 percent, vyplynulo z analýzy portálu Platy.sk. Vlani bol tento pomer na úrovni 14,6 percenta.

"K výraznejšiemu nárastu v rozšírenosti tohto benefitu došlo najmä v posledných dvoch rokoch. Oproti roku 2020 má extra dovolenku o zhruba dve percentá viac Slovákov," priblížila Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia, pod ktorú patrí spomínaný portál.

Dovolenka navyše je najviac rozšírená v Bratislave a okolí, kde ju má viac ako 22 percent zamestnancov. Na druhom mieste je Košický kraj so zhruba 17 percentami. Najnižší podiel ľudí s touto výhodou možno vidieť v Prešovskom kraji, kde ho má iba osem percent pracovníkov, vyčíslil portál.

Najväčšia časť zamestnancov, ktorí majú dovolenku navyše, je v oblasti bankovníctva a finančníctva, ukázala analýza. Tento benefit tam má k dispozícii 46 percent ľudí. Na ďalších miestach skončili oblasti dodávky elektriny a plynu, poisťovníctva či štátna a verejná sféra.

Na konci rebríčka sa umiestnili reštaurácie, bary a jedálne. V nich má k dispozícii túto výhodu iba 1,55 percenta pracovníkov. "Extra voľno nad rámec zákona nie je ako benefit časté ani vo firmách, ktoré sa zameriavajú na predaj či opravu automobilov a motocyklov, či výrobu kovov, textilu, alebo papierenských výrobkov," doplnila Richterová.