Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

M. Draghi: ECB je pripravená použiť všetky dostupné nástroje, aj LTRO

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Foto: FOTO TASR/AP

Draghi už minulý týždeň vyhlásil, že ECB by v prípade potreby mohla tretí raz poskytnúť bankám lacné úvery prostredníctvom dlhodobých nefinančných operácií (LTRO).

Paríž 2. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) pozorne sleduje vývoj úrokov na trhoch a je pripravená použiť "všetky dostupné nástroje", aby zabránili ich zvýšeniu, ktoré by mohlo uškodiť krehkému zotavovaniu ekonomiky. Uviedol dnes prezident ECB Mario Draghi po skončení zasadania jej Menového výboru. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Draghi spresnil, že banka využije každú možnosť, aby udržala úroky z komerčných úverov na nízkej úrovni vrátane ďalšieho, v poradí už tretieho kola lacných dlhodobých úverov.

ECB dnes podľa očakávania ponechala svoj kľúčový úrok na rekordne nízkej úrovni 0,5 %. Nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostala na nule, ani jednodňovú refinančnú sadzbu, ktorá zostala na úrovni 1 %. Analytikov toto rozhodnutie neprekvapilo. Ekonomika eurozóny sa len v 2. štvrťroku dostala z recesie a podľa aktuálnych indikátorov pokračuje v zotavovaní.

Draghi už minulý týždeň vyhlásil, že ECB by v prípade potreby mohla tretí raz poskytnúť bankám lacné úvery prostredníctvom dlhodobých nefinančných operácií (LTRO). ECB poskytla bankám v eurozóne LTRO koncom roka 2011, a potom začiatkom minulého roka 3-ročné úvery v celkovom objeme približne 1 bilión eur.

ECB však znepokojuje vývoj úrokov z komerčných úverov, ktoré v lete vzrástli v reakcii na signály z americkej centrálnej banky (Fed), ktorá najprv naznačila, že možno už tento rok obmedzí podporu ekonomiky. No už minulý mesiac Fed spresnila, že v tomto roku žiadne zmeny neplánuje.

Prezident ECB na tlačovej konferencii skonštatoval, že hospodárstvo eurozóny sa zotavuje. A hoci je tempo jeho rastu pomalé, viaceré ukazovatele signalizujú, že pokračuje v ožívaní. A zároveň, inflačné tlaky v menovej únii sa zmierňujú. Konkrétne v septembri klesla miera inflácie v eurozóne na 1,1 %, čo je jej najnižšia úroveň od februára 2010.

Čo sa týka politickej krízy v Taliansku, vláda nakoniec získala dôveru parlamentu. Draghi v tejto súvislosti pripomenul, že eurozóna je odolnejšia voči politickým otrasom čiastočne aj vďaka sľubu ECB, že bude nakupovať dlhopisy problematických štátov eurozóny, ak o to požiadajú.