< sekcia Ekonomika

E. Heger: Štátne príspevky na podporu zamestnanosti nebudú zdaňované

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ministerstvo financií podľa Hegera pripraví potrebné legislatívne zmeny, aby pri podávaní daňových priznaní k dani z príjmu v budúcom roku už bola táto zmena zohľadnená.

Bratislava 28. apríla (TASR) – Príspevky na udržanie zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 nebudú zdanené a zostanú v plnej výške zamestnávateľom aj samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Povedal to v utorok na brífingu minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Heger pripomenul, že príspevky poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce sú zo zákona predmetom dane. "Dohodli sme sa s ministrom práce, že tieto príspevky, keďže to nie sú príjmy v plnej podstate, nebudú zdaňované," povedal Heger.Ministerstvo financií podľa Hegera pripraví potrebné legislatívne zmeny, aby pri podávaní daňových priznaní k dani z príjmu v budúcom roku už bola táto zmena zohľadnená.Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) doplnil, že už vyplatené príspevky nebudú podnikatelia evidovať ani ako tržby. Pri vykazovaní poklesu príjmov za predchádzajúci mesiac by v opačnom prípade príspevky mohli podnikateľovi znížiť jeho nárok na pomoc štátu. Podľa Krajniaka už dostali firmy okolo sedem miliónov eur ako príspevok približne pre 60.000 zamestnancov a SZČO.