Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Ekonomika

ECB očakáva výrazný rast miezd v nasledujúcich kvartáloch

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

Rekordný rast spotrebiteľských cien zasiahol do vývoja reálnych príjmov a firmy postupne začali platy upravovať.

Frankfurt nad Mohanom 9. januára (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) očakáva "veľmi silný" rast miezd v najbližších štvrťrokoch, reálne mzdy však budú naďalej podľa všetkého klesať. Dôvodom je pokračujúca vysoká inflácia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje z Ekonomického bulletinu ECB.

Rekordný rast spotrebiteľských cien zasiahol do vývoja reálnych príjmov a firmy postupne začali platy upravovať. To na druhej strane vyvoláva obavy, že vysoká inflácia môže v dôsledku zvyšovania miezd pretrvávať omnoho dlhšie, než sa pôvodne očakávalo.

"V najbližších kvartáloch počítame s veľmi silným zvyšovaním miezd v porovnaní s bežným vývojom v minulosti," uviedli ekonómovia ECB. V tejto súvislosti šéfka ECB Christine Lagardová nedávno upozornila, že mzdy v eurozóne rastú podľa všetkého rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo a ECB musí zabrániť tomu, aby tento faktor ešte pridal k už aj tak vysokej inflácii. Ekonómovia však rast miezd za také veľké riziko nepovažujú. Ako dodali, reálne mzdy budú pokračovať v poklese, keďže zrýchľovanie inflácie bude stále výraznejšie, než tempo rastu nominálnych miezd.

"Reálne mzdy sú v súčasnosti omnoho nižšie než pred pandémiou a dá sa očakávať, že budú v poklese pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch," uviedli ekonómovia ECB v bulletine. Odbory tak podľa nich budú počas najbližších rokovaní s vedením podnikov pravdepodobne požadovať zvýšenie miezd, najmä v sektoroch s nízkymi platmi.