< sekcia Ekonomika

ECB prijala ďalšie opatrenia na uvoľnenie menovej politiky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Hlavným dôvodom je snaha o podporu ekonomiky a boj s dlhodobo nízkou infláciou.

Frankfurt nad Mohanom 10. marca (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami ešte viac uvoľnila svoju menovú politiku. Hlavným dôvodom je snaha o podporu ekonomiky a boj s dlhodobo nízkou infláciou. Informovala o tom ECB.

Rada guvernérov ECB na svojom dnešnom zasadnutí rozhodla o znížení úrokových sadzieb. Kľúčový úrok od 16. marca klesne o 5 bázických bodov na 0,00 %, jednodňová refinančná sadzba takisto o 5 bázických bodov na 0,25 % a depozitná sadzba o 10 bodov na -0,40 %.

ECB od apríla zvýši tiež mesačný objem nákupov v rámci programu nákupu cenných papierov na 80 miliárd eur zo 60 miliárd eur. V rámci programu banka môže tiež nakupovať dlhopisy denominované v eurách, ktoré emitovali nebankové firmy z eurozóny, ak sa rating týchto dlhopisov nachádza v investičnom pásme.

Navyše, ECB od júna 2016 spustí sériu dlhodobých refinančných operácií (TLRO II). Pôjde o štyri aukcie lacných dlhodobých úverov so splatnosťou štyri roky. Úročenie v rámci týchto operácií môže byť rovnako nízke, ako je depozitná sadzba.