Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Ekonomika

ECB: Realitný trh je najväčším rizikom ohrozujúcim banky v eurozóne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vplyv pandémie totiž oslabil sektor komerčných nehnuteľností.

Frankfurt nad Mohanom 16. februára (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) varovala, že realitný trh je najväčším rizikom pre banky v eurozóne. Nárast práce z domu počas pandémie totiž oslabil dopyt po kanceláriách a domácnosti sa viac zadlžujú, aby si kúpili drahé bývanie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Podľa ECB vývoj na trhu s komerčnými aj rezidenčnými nehnuteľnosťami vzbudzuje obavy, preto sa chce bližšie pozrieť na to, ako banky ohrozujú riziká spojené s boomom na realitnom trhu. Jeho hlavným dôvodom je desaťročie ultra nízkych úrokových sadzieb a mierna regulácia.

"Bankový dohľad ECB identifikoval expozície bánk voči komerčnému a rezidenčnému realitnému sektoru ako ich hlavnú zraniteľnosť," uviedla ECB vo svojej správe a ohlásila cielené preskúmanie rizík, ohrozujúcich vzorku bánk angažovaných v týchto sektoroch.

Vplyv pandémie totiž oslabil sektor komerčných nehnuteľností. V sektore rezidenčných nehnuteľností zasa stúpa riziko cenovej korekcie v strednodobom horizonte, pričom sa ukazujú signály nadhodnotenia nehnuteľností a zvýšeného zadlženia domácností.