Quantcast
< sekcia Ekonomika

ECB signalizovala, že v júli začne zvyšovať úrokové sadzby

Na archívnej snímke budova Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Rada guvernérov na základe aktualizovaného hodnotenia vyhliadok rozhodla o ukončení čistých nákupov aktív rámci programu APP k 1. júlu.

Frankfurt nad Mohanom 9. júna (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami oznámila začiatok normalizácie menovej politiky. Takisto zvýšila inflačné prognózy a skresala rastové vyhliadky eurozóny.

Rada guvernérov na základe aktualizovaného hodnotenia vyhliadok rozhodla o ukončení čistých nákupov aktív rámci programu APP k 1. júlu.

Rada zároveň ponechala kľúčovú sadzbu na 0,00 %, sadzbu pre jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 % a depozitnú sadzbu na úrovni -0,50 %. Takisto signalizovala, že v júli zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov, a potom opäť v septembri, pričom zrejme aj po septembri bude pokračovať v postupnom sprísňovaní menovej politiky.

ECB aktuálne uznala, že prudký rast cien nie je dočasný, ako predpokladala počas uplynulého roka. Aktuálne počíta s tým, že inflácia v eurozóne zostane nad jej dvojpercentným cieľom počas celého prognózovaného obdobia (do roku 2024). Podľa novej predpovede v tomto roku dosiahne 6,8 %, pričom ešte v marci ECB počítala s 5,1 %. V roku 2023 by sa mala spomaliť na 3,5 % a v roku 2024 na 2,1 %.

ECB tiež znížila prognózu rastu ekonomiky eurozóny v tomto roku na 2,8 % z 3,7 % a v roku 2023 na 2,1 % z 2,8 %. Naopak, v roku 2024 počíta s rýchlejšou expanziou, konkrétne s +2,1 %, a nie s +1,6 %.