Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

ECB v roku 2023 prvýkrát za takmer 20 rokov vykázala stratu

Pracovník mestských služieb zbiera odpadky v okolí bývalého sídla Európskej centrálnej banky vo Frankfurte v piatok 9. februára 2024. Foto: TASR/AP

Strata za rok 2023 dosiahla 1,266 miliardy eur, oznámila ECB vo štvrtok. Zvyčajné rozdeľovanie zisku medzi centrálne banky členských štátov eurozóny sa opäť neuskutoční.

Frankfurt nad Mohanom 22. februára (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) v minulom roku prvýkrát za takmer 20 rokov vykázala stratu v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb v rámci jej boja proti vysokej inflácii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Strata za rok 2023 dosiahla 1,266 miliardy eur, oznámila ECB vo štvrtok. Zvyčajné rozdeľovanie zisku medzi centrálne banky členských štátov eurozóny sa opäť neuskutoční. Už vlani sa pre 20 národných centrálnych bánk nenašli žiadne peniaze po tom, ako ECB vykázala za rok 2022 len tesne vyrovnaný výsledok hospodárenia. Naposledy ECB zaznamenala stratu v roku 2004, a to vo výške 1,6 miliardy eur.

Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu. Od leta 2022 ECB pristúpila k bezprecedentnej sérii desiatich zvýšení úrokových sadzieb za sebou v snahe čeliť miestami veľmi vysokej inflácii v oblasti spoločnej meny.

Rastúce úrokové sadzby na finančných trhoch vedú k zvyšovaniu úrokových výdavkov centrálnych bánk, s ktorými úrokové príjmy nedržia krok. Zároveň klesá hodnota aktív v portfóliu ECB, z ktorých väčšinu tvoria pevne úročené cenné papiere s dlhou splatnosťou.