Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Ekonomika

EDA: Ťažkosti pri uznávaní odbornej kvalifikácie pretrvávajú

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Audítori upozornili, že členské štáty regulujú prístup k určitým povolaniam z dôvodov ochrany zdravia a bezpečnosti.

Brusel/Luxemburg 1. júla (TASR) - Občania EÚ, ktorí chcú pracovať alebo založiť si podnik v inom členskom štáte, sa ešte stále stretávajú s mnohými prekážkami a uznávanie odborných kvalifikácií nie je jednoduchá záležitosť. Vyplýva to z pondelňajšej správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

EÚ v roku 2005 prijala smernicu, ktorá mala uznávanie odborných kvalifikácií uľahčiť a členským štátom znemožniť, aby občanom kládli neprimerané podmienky. V uplatňovaní smernice vnútroštátnymi orgánmi a Európskou komisiou sa však vyskytujú nedostatky a informácie, ktoré majú občania k dispozícii, sú často nespoľahlivé.

Audítori upozornili, že členské štáty regulujú prístup k určitým povolaniam z dôvodov ochrany zdravia a bezpečnosti a mobilita pracovnej sily medzi členmi EÚ závisí od systému vzájomného uznávania odborných kvalifikácií.

Počet regulovaných profesií sa medzi členskými štátmi výrazne líši (od 88 v Litve po 415 v Maďarsku). Na základe údajov z roku 2023 platí, že každý členský štát reguluje v priemere 212 povolaní, čo zodpovedá približne 5700 povolaniam v celej EÚ.

"Zdravotnú sestru alebo mechanika, ktorí chcú pracovať v inom členskom štáte, môže postup uznávania odbornej kvalifikácie odrádzať, pretože ide o zdĺhavý a značne byrokratický proces," upozornil Stef Blok, člen EDA zodpovedný za tento audit.

Podľa EDA pri povolaní s dosahom na zdravie a bezpečnosť a pri povolaniach vyžadujúcich si bezúhonnosť, najmä pokiaľ ide o prácu s maloletými osobami, by mal byť do postupu uznávania kvalifikácií začlenený výstražný mechanizmus.

Členské štáty nemonitorujú dĺžku postupov uznávania pravidelne a nekonajú tak rýchlo, ako by podľa smernice EÚ mali. Niekedy sa vyžaduje nadmerné množstvo dokumentov, spôsob výpočtu poplatkov alebo dôvody, prečo sa poplatky v jednotlivých členských štátoch výrazne líšia, sú zriedkakedy odôvodnené. Audítori zistili prípady, keď členské štáty systematicky ukladajú špecifické požiadavky (dodatočný výcvik, skúška) bez toho, aby žiadateľom tento krok odôvodnili.

Hoci EÚ prijala opatrenia na modernizáciu procesu uznávania kvalifikácie, tie sa uplatňujú len zriedka. Jedným z príkladov je európsky profesijný preukaz, ktorý platí pre veľmi žiadané povolanie zdravotnej sestry. Preukaz sa využíva len v piatich percentách prípadov rozhodnutí o uznaní odbornej kvalifikácie.

Jedným zo zlepšení bolo stanovenie povinnosti používať na odborné kvalifikácie internetový informačný systém EÚ o vnútornom trhu zavedený na uľahčenie spolupráce medzi členskými štátmi a Európskou komisiou. Tento systém však nie je ústretový voči používateľom.

Audítori zistili, že štátne orgány pri uznávaní odborných kvalifikácií nezohľadňovali výstrahy vložené do systému inými štátmi, a to ani v prípade, že na to existovali závažné dôvody (pochybenia, prebiehajúce disciplinárne opatrenia alebo odsúdenia za trestné činy).

Smernica EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií mala byť prevedená do vnútroštátneho práva do roku 2016. Členské štáty môžu stanoviť pravidlá prístupu k viacerým povolaniam označovaným ako "regulované povolania". Medzi najviac regulované povolania v Únii patria mobilné zdravotné sestry, učitelia, stolári a stavební inžinieri.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Začiatok týždňa privíta oblačné počasie, bude teplo

Teploty sa budú pohybovať medzi 13 až 18 stupňov Celzia.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.