Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Ekonomika

EK chce o jeden rok odložiť implementáciu niektorých regulácií bánk

Na archívnej snímke eurokomisárka pre finančnú politiku Mairead McGuinnessová. Foto: TASR/AP

Tento 1-ročný odklad podľa McGuinnessovej zabezpečí, že veľké európske banky budú mať na globálnej úrovni rovnaké podmienky ako ich konkurenti.

Frankfurt nad Mohanom/Brusel 18. júna (TASR) - Európska komisia (EK) chce o 1 rok odložiť zavedenie dôležitých častí sprísnenia bankových pravidiel v Európskej únii (EÚ). Dôvodom je oneskorenie v USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

"Myslím, že už teraz je jasné, že v Spojených štátoch sa oneskorí implementácia bazilejských dohôd do praxe," uviedla v utorok na spoločnej konferencii EK a Európskej centrálnej banky (ECB) komisárka EÚ pre finančné trhy Mairead McGuinnessová.

"Uplatňovanie bazilejských štandardov v USA sa teraz s najväčšou pravdepodobnosťou začne najskôr 1. januára 2026. Preto sme sa v rámci kompetencií EK rozhodli posunúť dátum začiatku uplatňovania pravidiel o trhových rizikách v EÚ o jeden rok na 1. január 2026," uviedla McGuinnessová.

Tento 1-ročný odklad podľa McGuinnessovej zabezpečí, že veľké európske banky budú mať na globálnej úrovni rovnaké podmienky ako ich konkurenti.

Väčšina pravidiel však bude v EÚ zavedená v roku 2025. Medzinárodný regulačný rámec pre banky Bazilej III bol zavedený na medzinárodnej úrovni po finančnej kríze z rokov 2008/2009. Jeho cieľom je zníženie rizík v globálnom finančnom systéme. Banky budú napríklad môcť pri výpočte rizík používať vlastné modely len v obmedzenej miere a úvery spoločnostiam bez ratingu budú musieť zabezpečiť väčším objemom vlastného kapitálu.

Odklad implementácie sprísnenej regulácie v EÚ o jeden rok by sa "nemal chápať ako podnet na odchýlenie sa od tejto medzinárodnej dohody", zdôraznila McGuinnessová. "V EÚ sa držíme termínu 1. január 2025, keď väčšina bazilejských štandardov vstúpi do platnosti." Podľa súčasného harmonogramu potrvá roky, kým pravidlá v Európe nadobudnú plnú účinnosť. Finančné inštitúty ich majú zavádzať postupne až do roku 2032.

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.