Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Ekonomika

EK schválila kľúčový dokument pre eurofondy na informačnú spoločnosť

Ilustračné foto Foto: TASR

Dokument definuje víziu ďalšieho rozvoja eGovernmentu na Slovensku do roku 2020.

Bratislava 24. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) schválila Slovensku základný Strategický dokument pre oblasť rastu digitálnych služieb a oblasť infraštruktúry prístupovej siete novej generácie na roky 2014 až 2020. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR s tým, že rezort tak splnil podmienku pre čerpanie eurofondov v novom programovom období.

"Ministerstvo financií SR v Bruseli preukázalo, že Slovensko je pripravené efektívne a účinne využívať eurofondy na rozvoj informačnej spoločnosti," uviedol tlačový odbor rezortu.

Splnenie takzvaných ex ante kondicionalít pre jednotlivé prioritné oblasti, ktoré majú byť podporené z eurofondov, predstavuje jednu z povinností uloženú Európskou komisiou. Splnením tejto povinnosti členská krajina Európskej únie preukáže, že je pripravená čerpať prostriedky z európskych štrukturálnych fondov.

Za ex ante kondicionality pre oblasť informačnej spoločnosti je zodpovedné MF SR, ktoré vypracovalo strategický dokument pre túto oblasť.

"Tento dokument definuje víziu ďalšieho rozvoja eGovernmentu na Slovensku do roku 2020. Cieľom je realizovať priority zamerané predovšetkým na rozvoj elektronických služieb pre občanov a podnikateľov, na podporu reformy verejnej správy, ako aj na zavádzanie širokopásmového internetu," priblížil rezort.

EK schválením tohto strategického dokumentu zároveň konštatovala splnenie ex ante kondicionalít pre oblasť rozvoja informačnej spoločnosti. Tieto aktivity budú financované najmä z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, kde je v rámci Prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť vyčlenených 989,41 milióna eur, z toho 841 miliónov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.