Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Ekonomika

EK potvrdila iba skutočnosť rokovania Maďarska o jadrovom palive

Foto: TASR/MTI

Európska komisia (EK) dnes v Bruseli potvrdila iba skutočnosť, že maďarské orgány rokovali v utorok (24.3.) so zástupcami agentúry Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom).

Budapešť/Brusel 25. marca (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v Bruseli potvrdila iba skutočnosť, že maďarské orgány rokovali v utorok (24.3.) so zástupcami agentúry Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom) o otázke dodávky paliva pre budúce dva nové bloky jadrovej atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi. Nevyjadrila sa však vôbec k výsledkom týchto rozhovorov.

Podľa agentúry MTI minister maďarského úradu vlády János Lázár v utorok v Bruseli vyhlásil, že všetky prekážky v otázke riešenia dodávky paliva pre nové bloky v Paksi sú odstránené.

Hovorkyňa EK Anna-Kaisa Itkonenová dnes pre MTI povedala, že úlohou rokujúcich strán je dosiahnuť dohodu, ktorá bude v úplnom súlade s predpismi Euratomu týkajúcich sa diverzifikácie dodávky paliva.

Po schôdzke s podpredsedom EK a eurokomisárom pre klímu a energetiku Miguelom Ariasom Caňetem predstaviteľ maďarskej vlády v utorok povedal, že štátny tajomník úradu vlády Balázs Sonkodi rokoval o tejto otázke v Luxemburgu so zástupcami Euratomu. Ako dodal, Sonkodimu sa podarilo vyjasniť s Euratomom všetky sporné otázky a parafovať zmluvu.

Podľa Lázára sa s Caňetem dohodli, že túto otázku čoskoro uzatvorí aj EK. "Podarilo sa nám nájsť riešenie, v ktorom vyhrá aj maďarská strana a budú uplatnené aj pravidlá EK," zdôraznil v utorok maďarský minister, podľa ktorého si Maďarsko za príklad zobralo fínsky model a Rusku zabezpečí zmluvne desaťročné obdobie na dodávky jadrového paliva. To je podľa jeho slov prijateľné aj pre Rusko.

Viaceré maďarské médiá 12. marca citovali britský ekonomický denník Financial Times (FT), ktorý sa odvolával na nemenované zdroje a konštatoval, že Brusel úplne pozastaví realizáciu 12-miliardovej maďarsko-ruskej zmluvy o rozšírení elektrárne. Dôvodom má byť práve dohoda s Ruskom o výhradných dodávkach paliva.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko v zmysle zmluvy poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver 12 miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu schválili dohodu 6. februára. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.