< sekcia Ekonomika

M.SENKOVIČ: Ceny ropy klesli trojnásobne, prispel k tomu i silný dolár

Marek Senkovič Foto: Tablet.TV

Bude vývoj s poklesom cien ropy pokračovať aj ďalej? V relácii Ekonomika tu a teraz o tom hovoril hlavný ekonóm Slovnaftu Marek Senkovič.

Bratislava 28. januára (TABLET.TV) - Ceny ropy padajú nadol veľmi rýchlym tempom. Len za prvý mesiac tohto roka klesli o pätinu, na hranicu 30 USD za barel.

Od jesene 2014 ceny klesli približne trojnásobne zo 100 na 30 USD za barel. Výrazne narástla ponuka ropy nad dopytom po nej a to stlačilo cenu nadol.„Denne sa vyťaží o 2 milióny barelov ropy viac ako sa spotrebuje. Menší dopyt je odraz slabšej ekonomickej aktivity v mnohých krajinách. Okrem cien ropy padajú aj ceny priemyselných komodít, napríklad medi, či hliníka. Z toho vidno, že svetová ekonomika nerastie takým tempom ako v minulosti. Niektoré krajiny ako Čína, India, Brazília ekonomicky spomalili,“ vysvetlil Senkovič.

Ďalším dôvodom poklesu cien ropy je aj silný dolár. Za rok sa posilnil k euru o 20 %. „Ak je silný dolár, investície do iných aktív, aj komodít, majú tendenciu klesať,“ dodal Senkovič.

Tretím faktorom v pozadí lacnej ropy je rast objemu obnoviteľných zdrojov. Minulý rok sa investovalo do obnoviteľných zdrojov najviac v histórii, vyše 330 miliárd USD.