Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Ekonómovia zlepšili prognózy hospodárskeho rastu Číny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa prieskumu Bloomberg, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 17. do 24. júna, experti očakávajú, že export druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa tento rok zvýši o 4,3 %.

Peking 26. júna (TASR) - Vyhliadky čínskej ekonomiky v tomto roku sa zlepšujú vďaka zotavovaniu exportu, aj keď sa spotrebiteľské výdavky spomaľujú. Ukázali to výsledky prieskumu medzi poprednými ekonómami. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Podľa prieskumu Bloomberg, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 17. do 24. júna, experti očakávajú, že export druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa tento rok zvýši o 4,3 %. To je výrazný skok z 2,8 % v májovom prieskume. Čínska ekonomika tak môže vzrásť o 5 % namiesto o 4,9 %, ktoré očakávali ešte v máji.

"V nasledujúcich mesiacoch očakávame zlepšujúce sa obchodné vyhliadky, ktoré budú poháňané posunom globálneho dopytu od služieb späť k tovarom," povedala Serena Zhou, ekonómka z Mizuho Securities Asia.

Čínsky export v apríli a máji prekonal očakávania vďaka silnému dopytu v zahraničí a zvyšujúcej sa konkurencieschopnosti čínskych výrobcov. No hoci to podporuje stratégiu Pekingu, ktorý sa spolieha na to, že export potiahne rast ekonomiky a vykompenzuje slabé výdavky čínskych domácností, riziká sa zvyšujú, keďže čínske firmy čelia viacerým obchodným bariéram zo strany USA a Európy.

Výsledky tohto prieskumu kontrastujú s nedávnou správou banky Goldman Sachs, podľa ktorej sú jej klienti v Číne čoraz skeptickejší, pokiaľ ide o vyhliadky na rast exportu v nadchádzajúcich štvrťrokoch.

Ekonómovia v prieskume Bloomberg zase znížili svoje prognózy rastu maloobchodných tržieb v Číne, ktoré sú kľúčovým ukazovateľom spotrebiteľských výdavkov, ako aj inflácie spotrebiteľských a výrobných cien v tomto roku. To odráža pesimizmus v súvislosti s domácim dopytom.

Hospodársky rast Číny je tak stále podporovaný silnejším exportom, ale vonkajšie riziká sa zvyšujú, keďže nadmerná výrobná kapacita Číny prispieva k obchodným sporom, pričom USA a Európa sa snažia chrániť svoje strategické odvetvia.

Je nepravdepodobné, že by sa Čína tento rok otriasla z deflačných tlakov, pričom ekonómovia predpovedajú, že index spotrebiteľských cien v tomto roku vzrastie len o 0,6 %, zatiaľ čo index cien výrobcov by mal klesnúť o 1 %.

To odráža neochotu čínskych spotrebiteľov míňať peniaze pre obavy o istotu zamestnania, vyhliadky na príjem a klesajúce hodnoty majetku v súvislosti s krízou na realitnom trhu.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.