Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Ekonomika

Elektrifikácia zvyšuje potrebu recyklácie batérií

Ilustračné foto. Foto: TASR – Milan Kapusta

Ťažba nerastov pre batérie podľa ochranárov a aktivistov prispieva k znečisťovaniu životného prostredia.

Jakarta 26. októbra (TASR) - Elektrifikácia, a nielen v automobilovom priemysle, je kľúčová pri prechode od fosílnych palív, ktoré predstavujú viac ako 75 % globálnych emisií skleníkových plynov. Batérie potrebné pre autá a iné zariadenia obsahujú vzácne minerály, ako lítium, nikel a kobalt. Dopyt po týchto kovoch sa môže do roku 2040 zvýšiť až štvornásobne, tvrdí Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). To poukazuje na význam recyklácie batérií. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Keď Jayden Goh v roku 2019 založil spoločnosť na recykláciu batérií, vychádzal z predpokladu, že vďaka rýchlej elektrifikácii všetkého od áut až po skladovanie energie sa záchrana kritických minerálov z použitých článkov stane kľúčovou a naliehavou otázkou. O päť rokov neskôr sa jeho podnik EcoNiLi rozšíril z pôvodného malého závodu v západnej Jáve na štyri továrne v troch krajinách s ročnou kapacitou na recykláciu 86.000 ton lítium-iónových batérií, ktoré používajú elektrické vozidlá.

Ťažba nerastov pre batérie podľa ochranárov a aktivistov prispieva k znečisťovaniu životného prostredia. A vyradené batérie po skončení životnosti a ich toxické chemikálie predstavujú ďalšie nebezpečenstvo pre životné prostredie a ľudské zdravie.

"Vlády by mali uzákoniť politiku, ktorá bude podporovať nariadené minimálnej úrovne recyklovaného obsahu v batériách EV, aby sa znížil dopyt po ťažbe minerálov," povedala Krista Shennum, výskumníčka z mimovládnej organizácie Climate Rights International.

Čína, ktorej trh s elektromobilmi je najväčší na svete, a Európska únia už vyžadujú opätovné použitie niektorých komponentov batérií.

Batérie po skončení životnosti sú kategorizované ako elektronický odpad, ktorý je často nebezpečný. Ale menej ako štvrtina zo 62 miliónov ton takéhoto odpadu vyprodukovaného na celom svete v roku 2022 bola recyklovaná. V niektorých častiach juhovýchodnej Ázie je miera recyklácie elektronického odpadu ešte nižšia. V Indonézii sa v roku 2021 vyprodukovali 2 milióny ton elektronického odpadu a podľa oficiálnych údajov sa recyklovalo len asi 17 %.

Vláda sa to snaží zmeniť. Napriek tomu, že Indonézia je najväčším svetovým producentom niklu, podniká kroky na recykláciu väčšieho množstva batérií. Minulý rok pritom zvýšila produkciu tohto vzácneho kovu približne na 2 milióny ton alebo 55 % svetovej ponuky.

Niklové rafinérie sú z veľkej časti poháňané uhoľnými elektrárňami, ktoré vypúšťajú skleníkové plyny, a pri banskej činnosti sa ničia lesy, plantáže aj pobrežné oblasti.

Niektorí odborníci však varujú, že recyklácia batérií nie je liek na všetko a môže vytvoriť nový súbor environmentálnych a zdravotných rizík. "V súčasnosti samotný proces recyklácie spotrebuje značné množstvo energie a chemikálií," upozornil Erik Prasetyo, výskumník z Nórskej univerzity vedy a techniky.

Globálny biznis v oblasti recyklácie batérií má však do roku 2030 päťnásobne zvýšiť kapacitu, z čoho 70 % bude v Číne, poprednom svetovom výrobcovi lítium-iónových batérií.

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.