Quantcast
< sekcia Ekonomika

Elektronický kataster nehnuteľností bude fungovať od marca 2017

Ilustračné foto Foto: TASR

Väčšina služieb katastra, ktoré sú dnes poskytované osobne, poštou alebo e-mailom, by sa mala realizovať elektronicky.

Bratislava 10. júla (TASR) – Listy vlastníctva použiteľné na právne účely bude možné získať elektronicky cez informačný systém katastra nehnuteľností až od marca 2017. Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR o tom tento týždeň informoval vládu. Za meškanie projektu elektronických služieb katastra je údajne zodpovedný dodávateľ. Kataster mal byť dostupný "z obývačky" pôvodne už od septembra 2012.

"Podľa našich informácií časový sklz, ktorý vznikol na jednej časti projektu, keďže väčšia časť projektu už bola dodaná a je v prevádzke, je spôsobený nedostatočnou úrovňou kvality dodaného diela, za čo podľa ÚGKK nesie vinu dodávateľ tohto diela," uviedol pre TASR tlačový odbor ministerstva financií.

Cieľom projektu je zefektívniť služby katastra poskytované občanom, podnikateľom, samosprávam a ďalším inštitúciám štátnej správy. "Zamýšľané elektronické služby majú byť najmä rýchle, presné, bezpečné, lacnejšie a právne záväzné," ohlasovala kampaň s názvom Správa katastra vo vašej obývačke. Elektronický kataster má ako súčasť celkovej koncepcie eGovernmentu spolupracovať s ostatnými elektronickými službami verejnej správy bez nutnosti osobnej návštevy alebo viacnásobného dokladovania totožnosti.

Väčšina služieb katastra, ktoré sú dnes poskytované osobne, poštou alebo e-mailom, by sa mala realizovať elektronicky. Namiesto 72 decentralizovaných databáz vznikne iba jedna databáza z celého územia SR. Vytvorí sa tiež centrálna elektronická podateľňa, ktorá bude prístupná cez internet 24 hodín denne. Navyše, výstupy elektronických služieb bude môcť občan využiť aj pre právne úkony. Novinka má priniesť úsporu času aj peňazí.

Kataster bude poskytovať 45 elektronických služieb. Prvých 15 informačných služieb by malo byť podľa riaditeľa odboru informatiky ÚGKK Pavla Hajdina spustených v septembri tohto roka a zvyšných 30 elektronických služieb má byť k dispozícii od marca 2017.

Projekt je financovaný z eurofondov, z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS). Keďže sa elektronický kataster nepodarí sprevádzkovať do konca starého programového obdobia, teda do decembra 2015, projekt sa bude fázovať.

Koľko z celkovej sumy 33,7 milióna eur pôjde z OPIS-u a koľko už z nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII), Hajdin nepovedal. "V súčasnosti je úrad vo fáze rokovaní s ministerstvom financií, ktoré nie sú ukončené. Po ukončení rokovaní budú zrejmé závery a ďalší postup," uzavrel.