Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Plány Enelu na skorý predaj podielu v SE by mohli byť naštrbené

Jozef Badida Foto: Teraz.TV

Uviedol to dnes pre TASR analytik Jozef Badida.

Bratislava 25. júla (TASR) - Stredajšia (23.7.) policajná razia v Slovenských elektrárňach (SE) a podozrenia zo spáchania trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku nie sú dobrým znamením pre taliansku spoločnosť Enel. Tá v elektrárňach vlastní väčšinový 66-% balík akcií, ktorý však plánuje predať. Uviedol to dnes pre TASR analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

"Zatiaľ nie je isté, či podozrivými sú bývalí štátni manažéri spoločnosti SE, politici privatizujúci SE alebo samotné vedenie elektrární. V každom prípade, plány Enelu na skorý predaj väčšinového balíka akcií Slovenských elektrárni by mohli byť naštrbené. Veď ktorý investor by chcel kúpiť spoločnosť aj s kostlivcom v skrini," argumentuje analytik.

Pripomenul, že koncern Enel patrí so 41,5-miliardovým dlhom medzi najzdĺženejšie energetické spoločnosti vôbec. Ani situácia v Európe jej nenahráva, keďže dopyt po elektrickej energii na jej primárnych trhoch v Taliansku a Španielsku sa oslabuje, cena silovej elektriny v Európe klesá a jej marže z Latinskej Ameriky a Ruska znižuje silné euro.

Skupina Enel je podľa Badidu nútená kvôli zachovaniu si svojho úverového ratingu znížiť dlh, a tak si na rok 2014 stanovila ambiciózny cieľ - skresať ho na 37 miliárd eur. "Po tom, ako došlo k výmene na najvyššom poste v skupine Enel a Fulvia Contiho nahradil Francesco Starace, je zrejmé, že k naplneniu cieľa by mohlo dôjsť predajom akcií Slovenských elektrárni, distribučných rumunských spoločností alebo ruského producenta elektriny a tepla OGK-5," priblížil Badida.

Hovorkyňa SE Jana Burdová vo štvrtok (24.7.) informovala, že vyšetrovanie v elektrárňach je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali pred dokončením akvizície spoločnosti, teda pred aprílom 2006. "V súvislosti s prebiehajúcim zaisťovaním dokumentácie v kanceláriách spoločnosti Slovenské elektrárne spoločnosť informuje, že jej manažéri a zamestnanci poskytujú polícii plnú podporu," uistila.

Ministerstvo hospodárstva už skôr informovalo, že stredajšia policajná akcia v priestoroch SE súvisí s privatizáciou elektrární. Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar zase upresnil, že polícia vyšetruje podozrenie z dvoch trestných činov - porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku a skresľovanie údajov v hospodárskej obchodnej evidencii.